Skip to main content

بازاریابی در شبکه های اجتماعی…

میزان بزرگی و موفقیت هر فرد بستگی به این دارد که تا چه حد می تواند همه نیروهای خود را در یک کانال بریزد… “اریسون سووت ماردن”

امروزه روشهای بازاریابی به سمتی پیش می رود که بتواند نزدیک ترین ارتباط را با افراد برقرار کند. یکی از این پل های ارتباطی که اهمیت زیادی دارد و در عین حال نفوذ زیادی در زندگی جوامع پیدا کرده و افراد در هر روز مدت زمان زیادی را با آنها می گذرانند، برنامه های اجتماعی می باشد. در هر لحظه فرصت های جدیدی جهت رشد و توسعه تجارت ما بوجود می آید و تنها تجارتی ماندگار است که بتواند این فرصت ها را به درستی شناسایی کند و از آن به درستی استفاده کند.

برند ها و فروشگاه های بزرگ و حتی فروشگاه های کوچک، یکی از راههای همگام و به روز بودن خود با نیازهای مشتریان را در این شبکه ها درک کرده اند و فعالیت های گوناگونی در این راستا انجام داده اند. در ایران نیز، برنامه هایی نظیر اینستاگرام و تلگرام و فیسبوک به دلیل سازگارتر بودن با شرایط کنونی امروزه یکی از فعالترین این برنامه ها می باشند که در این راستا اینستاگرام زمینه مناسبی را برای تجارت فراهم آورده است. خرده فروشان آنلاین در این روش جهت فروش بیشتر محصولات خود از بسیاری از عکس ها و ویدئو ها بر روی وبسایت خود استفاده می کنند. با توجه به این مسئله، اینستاگرام مکانی است که درآن بازرگانان می توانند محصولات خود را نشان دهند، برندشان را بسازند و فروش شان را افزایش دهند. این اپلیکیشن با داشتن بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر در ماه، سریع ترین شبکه اجتماعی در حال رشد در عصر حاضر است. اینستاگرام ادعا دارد که بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر فعال در ماه دارد. با بیش از ۲۰ میلیارد عکس به اشتراک گذاشته شده و با میانگین ۶۰ میلیون عکس به اشتراک گذاشته شده در روز و ۱.۶ میلیارد لایک در هر روز، اینستاگرام تبدیل به یک شبکه فعال بسیار بزرگ شده است.

در این راستا اینستاگرام دارای ویژگی هایی نظیر زیر می باشد:

  • برقراری ارتباط احساسی با مشتریان از طریق به اشتراک گذاشتن عکس و فیلم
  • رشد سریع و فعال کاربران اینستاگرام
  • تمرکز بر تجارت (اینستاگرام یک بخشی از محیط خود را مستقیماً برای استفاده از تجارت اختصاص داده است و قصد دارد تا یک پایگاه تبلیغاتی را در آینده ای نزدیک معرفی کند.
  • بازاریابی دوستانه (برخلاف فیسبوک، اینستاگرام هیج راه و روشی برای محدود کردن آنچه افراد می خواهند ببینند ندارد. هر پست برای کسانی که آن را دنبال می کنند قابل مشاهده است و در گالری و آرشیو ها باقی می ماند).
  • بازاریابی تصویری و برندینگ (به دلیل سهولت استفاده از ابزارهای ویرایش تصاویر، این اپلیکیشن برای بازاریابی تصویری و خلق برند بسیار مناسب است).

قابل ذکر است بازاریابی و جذب مصرف کنندگان در این نوع از بازاریابی دارای ویژگی هایی نظیر موارد زیر می باشند:

  • به روز بودن: بطور کلی باید از هر نظر با نیازهای روزه مره مصرف کنندگان نزدیک باشد.
  • معرفی کوتاه و مشخص: معرفی کالا در قالب پست باید در یک نگاه، چشم بازدید کننده را جذب کرده و ویژگی های اصلی کالا را به نمایش بگذارد.
  • دسترسی آسان به محصول: تحویل به موقع در کوتاه ترین زمان و حتی روش مناسب برای ثبت سفارش محصول.
  • قیمت مناسب: بهای تمام شده کالا برای مصرف کننده یکی از اولین مواردی است که باید رعایت شود.
  • جلب رضایت مصرف کنندگان: کیفیت کالا، خدمات پس از فروش، تحویل به موقع و … مواردی است که برای بدست آوردن رضایت مصرف کننده لازم است.

شماره تماس جهت مشاوره!