بازاریابی تجربی به سبک کوکاکولا !

بازاریابی تجربی(Experiential Marketing) یا همان بازاریابی تعاملی(Engagement Marketing)، یکی از ابزار اثر بخش در بازاریابی صنعتی است که واحدهای تولیدی و صنعتی می توانند با استفاده از آن، برند خود را جهانی کنند!

بازاریابی تجربی یکی از مدل های تدوین استراتژی بازاریابی است که هر شرکتی بنا به دوره عمر(Life Cycle) خود از آن بهره می برد. بازاریابی تجربی به دنبال این است که با مشتری نهاییش ارتباطی مستقیم برقرار کند و به اصطلاح آن را به بازی بگیرد. اینکه از بازاریابی تجربی به بازاریابی تعاملی(Engagement Marketing)، هم یاد می شود به همین جهت است. به این معنی که باید مشتری را در استراتژی بازاریابی خود درگیر کنیم و یا به قول بچه های سینمایی، باید مخاطب را در آن اپیزود(Episode) غوطه ور کرد!

بازاریابی تجربی به سبک کوکاکولا !

امروز روز جهانی کارگر است یا به قول یکی از رفقا، روز جهانی مدال آوران افتخار؛ از این جهت یکی از آخرین کارهای کوکاکولا برای روز جهانی کارگر رو براتون انتخاب کردم که در آن کوکا از شیوه اکسپرینشال مارکتینگ(Experiential Marketing) یا همان بازاریابی تجربی استفاده کرده است.

در این تیزر تبلیغی که در کشور سنگاپور پر شده است به این موضوع پرداخته که بیش از ۳۰۰ هزار کارگر ساختمانی دور از شهر و دیار خود در این کشور کار می کنند. خیلی از آنها افسرده شده اند و کوکا می خواهد برای لحظه ای آنها را از کارهای پر مشقت روزانه خارج کند. و با شعار it’s the little things in life that make us happy(چیزهایی کوچک در زندگی هست، که می تواند ما را خوشحال کند!) مصرف کننده نهایی خود را با این موضوع اجتماعی و احساسی درگیر می کند.

کوکا با استفاده از یک ایده قدیمی و مونتاژ آن با فناوری و درگیر کردن مصرف کننده نهایی یک کلیپ تاثیر گذار می سازد و از تبریک های کلیشه ای که اکثر شرکت ها در این روز برای کارگران مخابره می کنند دست می کشد! اما ایده قدیمی او چیست؟ اگر یادتان باشد در داستان ها و یا افسانه های قدیمی، فردی پیامش را در بطری شیشه ای می گذاشت و آن را به دریا می انداخت تا به دست مخاطبش که یا عشقش بود یا هر مقصود دیگری برسد!

حالا با استفاده از یک هلی شات(helishot) ساده که به دوربین مجهز است نوشابه کوکا را در یک بسته بندی زیبا به همراه یک عکس یادگاری که جمله ای محبت آمیز روی آن نقش بسته، به محل کار کارگران می فرستد! در نهایت هلی شاتها به پرواز در می آیند و دل ها بر می کشد که چه خواهد شد؟ مخاطب نهایی با این شعار درگیر می شود که Singaporeans deliver their Happiness from the Skies(سنگاپوریها شادی هاشون رو از آسمان تقسیم می کنند!).

در سکانس هایی از این تیزر تبلیغاتی، احساسات مخاطب نهایی به اوج خود می رسد و به طور نا خودآگاه بغض گلویش را فشار می دهد. در انتها، این کوکا است که به عنوان قهرمان کلیپ، همه را دور این موضوع اجتماعی جمع کرده و لحظه های شیرین دوست داشتن در حالی که در اوج آسمان است ضبط می کند. حالا به نظر شما استفاده از بازاریابی تجربی به سبکِ کوکاکولا بهتر جواب میده یا اینکه برای ساخت یک تیزر تبلیغاتی کلیشه ای کلی هزینه کنیم و در نهایت یک تبریک خشک و خالی برای روز کارگر نثار ببینده نهایی کنیم!

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب = بازاریابی صنعتی: Mrvisitor.ir

موسسه تحقیقات بازاریابی ایده = تحقیقات بازاریابی: Mrioi.com

آدرس: تجریش، غلام جعفری، پلاک 37، موسسه تحقیقات بازاریابی ایده.

Social Media