۶ آذر, ۱۳۹۷

بازاریابی با نگاهی نو؛ ارائه تعریفی تطبیقی!

بازاریابی تعاریف گوناگونی دارد اما، از بین تمام تعاریف می توان به تعریف زیر اشاره کرد که تعریفی جالب و قابل تامل است.

تعریفی تطبیقی!

“بازاریابی می تواند دریافت چیزی مطلوب از دیگری باشد در مقابل پرداخت ما به ازای آن.”

این تعریف تعریفی جالب توجه از بازاریابی است زیرا، در آن بیان شده است که شما در این فرآیند چیزی مطلوب را دریافت می کنید. این مطلوب می تواند، دانش، تخصص، مهارت، ارتقا فروش، جذب مشتریان باشد که با استخدام یک بازاریاب حرفه ایی امکان پذیر است. در ادامه این تعریف بیان می شود که شما بابت این دریافت باید پرداخت داشته باشید. این امر هم طبیعی زیرا، شما باید برای استفاده از خدمات بازاریابی هزینه کنید.

 

پیش شرط های لازم برای همکاری بازاریاب و کارفرما

تعریف ارائه شده، حرفه بازاریابی را با تعریف مبادله تطبیق داده است. دریافت هر چیز مطلوب در قبال پرداخت…

اگر این تعریف را بخواهیم تفسیر کنیم باید بگوییم که برای این که طبق این تعریف عمل کنیم باید حداقل دو طرف وجود داشته باشند تا این تعریف از بازاریابی صدق نماید. اما آیا وجود طرفین در این تعریف کفایت می کند؟ مسلما جواب منفی است. زیرا طرفین باید چیزی با ارزش هم داشته باشند. مثلا: بازاریاب باید تخصص و دانشی قابل عرضه داشته باشد تا کارفرما متقاعد شود که بازاریابی او ارزش پول خرج کردن را دارد! بعلاوه کارفرما نیز باید پول کافی بابت پرداخت حق الزحمه بازاریاب را داشته باشد. در غیر اینصورت چگونه می توان انتظار داشت بازاریاب بدون پرداخت هزینه ی کارش برای او فعالیت کند؟

دو مورد بالا گرچه مهم است ولی کافی نیست. فرض کنید بازاریاب دانش و تخصص خوبی دارد و کارفرما هم توانایی پرداخت پول را دارد اما، این دو باید بتوانند توانایی مراوده با هم را داشته باشند. در خیلی مواقع دو طرف زمینه لازم را دارند اما، عدم ارتباطات مطلوب سبب می شود آن ها نتوانند به خوبی فعالیت کنند. در حالت کلی عدم توانایی مراوده را می توان آفت هر نوع فعالیت از جمله فعالیت بازاریابی دانست!

در بین موارد ذکر شده بسیار مهم است که دو طرف برای انجام این روند علاقمند باشند و باور داشته باشند که این همکاری به نفعشان است. اگر در این فرآیند یکی از دو طرف ذره ایی بی اعتماد باشد عملا ادامه فعالیت ذکر شده بی نتیجه است…

به بازاریابی با تعریفی نو بنگرید!

 

ممکن است به مقاله های زیر علاقمند باشید:

 

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.