Skip to main content

بازاریابی اینترنتی : گوگل

By اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۵مقالات تخصصی بازاریابی

بازاریابی اینترنتی : گوگل

۱۲سال قبل در روز هفتم سپتامبر ۱۹۹۸، دوفارغ التحصیل جوان دانشگاه استنفورد شرکتی را با نام عجیب ((گوگل))تاسیس کردند.امروز لری پیج و سرگئی برین میلیاردرند و شرکت آن ها فوق العاده سود آور است. در سال ۲۰۰۵ مجله ی فوریس اعلام کرد سرگئی برین با ۱/۱۴ میلیارددلار و لری پیج با ۵/۱۷ میلیارد دلاردوازدهمین و سیزدهمین افراد پولدار در آمریکا هستند.

گوگل برگرفته شده از کلمه(( Googol ))به معنی ((یک عددیک، و صدصفر جلوی آن)) است میلتون سیروتا پسرخواهر ادواردکاسنر ریاضیدان آمریکایی اختراع شده است. فراتر از استفاده ی فناوری کلمات کلیدی، گوگل براساس فناوری رتبه ی صفحه((page rank )) نیز پایه گذاری شده، که این فناوری باعث می شودتا نتایج مهم تردر یک جستجو، بالاتر دیده شود.

مجتمع گوگل با داشتن ۱۵۰ هزار سرور توانسته است یک اینترفیس منحصربه فرد در خصوص جستجوی خودکار ارائه دهد.اکنون گوگل روزانه بیش از ۱۰۰ میلیون تقاضای جستجو پاسخ می دهد. همچنین باید به دو ابزار نرم افزاری این شرکت که منبع درآمد اصلی آن محسوب می شود اشاره کرد که عبارتند از : ((Adwords ))که هنگام جستجو توسط سایت این شرکت، آگهی های تبلیغاتی را مقابل اطلاعات یافته شده به نمایش می گذاردو دیگری ((Adsense )) که امکان انتشار آگهی های هوشمند گوگل را در سایت های دیگران فراهم می کند.

 

  • برخی از رکورد های گوگل

  1. گوگل حدود یک هزار میلیارد آدرس اینترنتی را فهرست بندی کرده است.
  2. روزانه ۲ میلیارد جستجو در گوگل انجام می شود.
  3. در دسامبر ۲۰۰۸ تعداد کارکنان گوگل به ۲۴،۴۰۰ نفر رسید.
  4. تاکنون حدود ۱۰۵ میلیاردتصویر توسط گوگل شناسایی و ثبت شده است، برای ذخیره تمام آن ها شما به ۱۱۲ میلیون فلاپی دیسک نیاز دارید.
  5. دارایی شخصی سرگئی برین و لری پیج (( مالکان گوگل)) هرکدام به ۵/۱۷ میلیارد دلار می رسد.
  6. هزینه نگهداری یوتیوب روزانه نزدیک به یک میلیون دلار بوده، ودر هر دقیقه ۲۴ ساعت ویدئو در آن آپلود می شود،و این به معنی این است که کاربران در هرروز ۴ سال کامل ویدئو در این سایت آپلود می کنند.
  • جستجو در گوگل

گوگل دارای یک موتور جستجو در وب است که تحت مالکیت گوگل قرار دارد.دامنه اصلی این سایت در مه ۲۰۰۸، ۱۳۵ میلیون بار بازدید شده است.مهم ترین هدف گوگل یافتن متن موردنظر در میان صفحات وب است.اما انواع دیگر اطلاعات به وسیله قسمت های دیگر آن مثل جستجوی تصاویر نیز مورد جستجو قرار می گیرد. این جستجوگر به جز جستجوی واژگان، ۲۲ حالت جستجوی دیگر نیز دارد.مثل جستجوی مترادف ها، پیش بینی هوا، محدوده های زمانی، قیمت سهام، اطلاعات زلزله و…… ترتیب قرار گرفتن نتایج جستجو بستگی به عاملی بنام رنک ((Rank )) دارد.

 

  • شیوه درآمد گوگل

لینک های تبلیغاتی کنار سایت گوگل که ازنوع تبلیغات متنی است منبع اصلی درآمد شرکت گوگل می باشد، که بیش از ۱۰ میلیون دلار در روز است. آگهی های کوچکی که مرتبط با کلمات جستجوشده در کنار نتایج جستجو ظاهر می شوند، این سیستم تبلیغاتی ((Google Adwords )) یا تبلیغات متنی گوگل نام دارد. محاسبه هزینه ی تبلیغات در گوگل براساس سیستم (( Pay per click )) یا پرداخت به ازای هر بار کلیک بر روی این آگهی ها می باشد. کلمات پرکاربرد قیمت بیشتری دارند. گوگل با استفاده از تکنولوژی منحصر به فرد خود به نام ((Content Matching))، محتویات صفحه ای که ادسنس در داخل آن قرار گرفته را آنالیز کرده و آگهی های مربوط با موضوع صفحه را نمایش می دهد. وکاربران هنگام مطالعه  ی مقاله ای در زمینه ی فتوشاپ برروی تبلیغات مسائلی در این زمینه نیز کلیک می کنند و صاحبان تبلیغات نیز می توانند درآمد کسب کنند. همچنین گوگل از سایر سایت ها نیز برای تبلیغات استفاده می کند و درصدی از درآمد حاصله را به آنها پرداخت می کند که البته میزان پرداخت صرفاً بستگی به تعداد دفعاتی که بر روی آگهی های گوگل کلیک می شود دارد.

  • آشنایی با سیستم Google Adwords

این ابتکار گوگل توسط سالار کمانگر یک آمریکایی کردتبار ایرانی ارائه گردیده است، او از کارمندان گوگل و مدیر عامل یوتیوب است کمانگر فارغ التحصیل رشته ی بیولوژی از دانشگاه استنفورد است. از موفقیت های او ابداع این سیستم است. که سهم عمده ای در پیشرفت و موفقیت گوگل داشت. این سیستم سفارش تبلیغ به گوگل بسیار سنجیده و صد در صد مورد رضایت مشتریان است. به این صورت که وقتی کار بری در موتور جستجوی گوگل دنبال سایت یا عبارتی با محتوا ی (( Linux hosting )) است. گوگل تبلیغاتی را که در زمینه این کلمات کلیدی وجود دارد را نمایش می دهد و در ازای کلیک برروی آنها از سفارش دهنده پول می گیرد، اما نه برای هر کلیکی !

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!