۲۵ دی, ۱۳۹۷

بازاریابی اسلامی را به سمت کشور های اسلامی سوق دهیم…

احتمالا با دیدن عنوان عنوان این مطلب با خود گمان کرده اید مگر بازاریابی اسلامی در اختیار کشور های اسلامی نیست؟ که نیاز به ارائه چنین راهکاری است؟؟ باید صریحا به شما بگوییم خیر!

 

توجه وزیر فرانسه به بازاریابی اسلامی!!!

بازاریابی اسلامی امروزه به صورت گسترده در اختیار کشور های مسلمان نیست! چندی پیش وزیر دارایی فرانسه اعلام کرد که کشور فرانسه باید به پایتخت سرمایه گذاری اسلامی تبدیل شود… شاید باورتان نشود که در سال های ۲۰۰۹ میلادی چند بانک اسلامی شعبه خود را به کشور فرانسه منتقل کردند. بانک اسلامی قطر، بانک اسلامی برکت از بحرین و خانه مالی کشور کویت!

شاید در وهله اول برای شما به کارگیری و گسترش این شیوه توسط اروپاییان جالب توجه باشد اما، با کمی دقت در می یابید که کشور های غربی تلاش می کنند تا بتواند از بازار و بازاریابی اسلامی در جهان که گردش میلیارد دلاری دارد به نفع منافع کشور و اقتصاد خودشان بهره ببرند.

البته که گسترش این شیوه از بازار و در نهایت بازاریابی اسلامی لازمه تجارت است و این مهم بر کسی پوشیده نیست؛ اما این وقایع در حالی اتفاق می افتد که مسلمانان با بی توجهی از کنار این مبانی عقیدتی و فرهنگی و اقتصادی خود می گذرند و قبل از بسط دادن آن در کشور خودشان این فعالیت سودده را به رقبای خود واگذار می کنند.

 

مهمترین ویژگی بازاریابی اسلامی…

از مهمترین ویژگی هایی که می توان برای بازاریابی اسلامی برشمرد توجه به اصول اخلاقی این نوع از بازاریابی است تا جایی که پای غربی ها را نیز به این بازار پررونق باز کرده است! نزیدک شدن به مشتریان و استفاده از روح راستین در معامله ها را می توان مهمترین ویژگی این بازاریابی در نظر گرفت.

یکی از دلایل شکست بازاریابی اسلامی در کشور های اسلامی این است که بسیاری از مسلمانان تلاش می کنند تا برند اسلامی کسب و کار یا شرکت خود را با ابزار های غیر اسلامی رونق دهند. در نتیجه این نوع بازاریابی در بیشتر کشور های مسلمان با شکست روبرو می شود. علت توجه کشور های غربی به این نوع بازاریابی را می توان دقیقا خلاف توضیح بیان شده دانست. بسیاری از کشور های غربی تلاش می کنند تا برند های اسلامی را با ابزار های اسلامی بازاریابی کنند و در نتیجه از بازار میلیاردی مسلمانان سود خوبی به دست آورند. این مفهوم آنچنان گسترده است که تمام بخش های یک کسب و کار را در بر می گیرد.

در مطلب های بعدی بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

ممکن است به مقاله های زیر علاقمند باشید:

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.