Skip to main content

اپل چگونه کشتی خود را از طوفان…

اگر در کشتی نشسته باشید و ناگهان با طوفان بزرگی مواجه شوید تنها کاری که از دستتان برمی آید این است که امیدوار باشید ناخدایتان بداند که چه کار می کند. اپل همان ناخدای کارکشته است. این هفته صدها میلیارد دلار در آغاز هفته در بازارهای مالی سراسر جهان محو شد. این حاصل افت شدید ارزش سهام در بازارهای چین و تاثیر آن روی بازارهای اروپا، آسیا و به میزان کمتر در ایالات متحده آمریکا بود.

این حادثه باعث شد که اولین روز کاری هفته «دوشنبه سیاه» نام بگیرد چراکه در این روز بازارهای سهام چین هر آنچه را که در طول سال به دست آورده بودند، از دست دادند. پس لرزه این رویداد اقتصادی در تمام جهان توسط معامله گران احساس شد و معامله گران این روز را بدترین روز طی سالهای اخیر توصیف کردند. این رویداد، سقوط قابل توجه قیمت نفت، تضعیف ارز بازارهای نوظهور و ترس بیش از پیش سرمایه گذاران از آینده را نیز در پی داشت. اگرچه ارزش سهام اپل نیز ۱۰% کاهش یافته بود اما ناگهان به طور معجزه آسایی رشد کرد و به منطقه مثبت بازگشت. در روزی که سهام شرکت هایی چون مایکروسافت ۳.۲%، گوگل ۴%، فیسبوک ۴.۶% و نت فلیکس ۷% افت داشتند اپل توانست ۶۴ میلیارد دلار سود را عاید خود کند. اما چه اتفاقی افتاد؟

apple

در وضعیتی که دیگران آشفته شده اند، عده ای وارد عمل میشوند و اینجا بود که تیم کوک(Tim Cook )مدیرعامل اپل وارد عمل شد. اویک ایمیل به جیم کرامر(Jim Cramer) مجری برنامه تلویزیونی mad money فرستاد و از این طریق صدای خود را به تمام سرمایه گذارانش رساند و سعی کرد از نگرانی ها درباره آنچه در چین رخ داده و به ویژه در زمینه فروش اپل و اپلیکیشن های آن بکاهد.

این حرکت غیر متعارف تیم کوک باعث شد سرمایه گذاران صاحب سهام دیگر شرکت ها آرزو کنند که ای کاش مدیران اجرایی این شرکت ها نیز چنین کاری انجام می دادند. زیرا همین ایمیل ساده کوک باعث جلوگیری از ورود زیان به سهام دارانش شد. این جاست که ضرب المثل معروف «به خودت کمک کن تا جهان به تو کمک کند» را میتوان به خوبی حس کرد.

Leave a Reply

شماره تماس جهت مشاوره!