اپل چگونه کشتی خود را از طوفان بحران مالی چین به ساحل امن رساند؟

اپل چگونه کشتی خود را از طوفان…

اگر در کشتی نشسته باشید و ناگهان با طوفان بزرگی مواجه شوید تنها کاری که از دستتان برمی آید این است که امیدوار باشید ناخدایتان بداند که چه کار می کند. اپل همان ناخدای کارکشته است. این هفته صدها میلیارد دلار در آغاز هفته در بازارهای مالی سراسر جهان محو شد. این حاصل افت شدید ارزش سهام در بازارهای چین و تاثیر آن روی بازارهای اروپا، آسیا و به میزان کمتر در ایالات متحده آمریکا بود.

این حادثه باعث شد که اولین روز کاری هفته «دوشنبه سیاه» نام بگیرد چراکه در این روز بازارهای سهام چین هر آنچه را که در طول سال به دست آورده بودند، از دست دادند. پس لرزه این رویداد اقتصادی در تمام جهان توسط معامله گران احساس شد و معامله گران این روز را بدترین روز طی سالهای اخیر توصیف کردند. این رویداد، سقوط قابل توجه قیمت نفت، تضعیف ارز بازارهای نوظهور و ترس بیش از پیش سرمایه گذاران از آینده را نیز در پی داشت. اگرچه ارزش سهام اپل نیز ۱۰% کاهش یافته بود اما ناگهان به طور معجزه آسایی رشد کرد و به منطقه مثبت بازگشت. در روزی که سهام شرکت هایی چون مایکروسافت ۳٫۲%، گوگل ۴%، فیسبوک ۴٫۶% و نت فلیکس ۷% افت داشتند اپل توانست ۶۴ میلیارد دلار سود را عاید خود کند. اما چه اتفاقی افتاد؟

apple

در وضعیتی که دیگران آشفته شده اند، عده ای وارد عمل میشوند و اینجا بود که تیم کوک(Tim Cook )مدیرعامل اپل وارد عمل شد. اویک ایمیل به جیم کرامر(Jim Cramer) مجری برنامه تلویزیونی mad money فرستاد و از این طریق صدای خود را به تمام سرمایه گذارانش رساند و سعی کرد از نگرانی ها درباره آنچه در چین رخ داده و به ویژه در زمینه فروش اپل و اپلیکیشن های آن بکاهد.

این حرکت غیر متعارف تیم کوک باعث شد سرمایه گذاران صاحب سهام دیگر شرکت ها آرزو کنند که ای کاش مدیران اجرایی این شرکت ها نیز چنین کاری انجام می دادند. زیرا همین ایمیل ساده کوک باعث جلوگیری از ورود زیان به سهام دارانش شد. این جاست که ضرب المثل معروف «به خودت کمک کن تا جهان به تو کمک کند» را میتوان به خوبی حس کرد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی صادراتی و صنعتی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 150 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و اکثرا مشاور بازاریابی صادراتی همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب: Mrvisitor.ir

کلینیک مشاوره کسب و کار ایده: Mrioi.com

موسسه تحقیقات بازار ایده سازان بازار فردا: Mrioi.co

آدرس: تهران، تجریش، غلام جعفری، پلاک 37.

Social Media

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان کلیک کنید