۴ آذر, ۱۳۹۷

اهمیت جایگاه سازی در برند

یکی از مهمترین فعالیت ها در صنعت برند، جایگاه سازی ذهنی است. اما ابتدا باید دانست جایگاه سازی ذهنی به چه معناست؟ جایگاه سازی ذهنی به معنای این است که، بتوان با برند کسب و کار خودتان در ذهن مشتریان، نفوذ کنید. در واقع سخت ترین قسمت ساخت و توسعه ی برند همین مرحله است. همان طور که می دانید امروزه نام های تجاری زیادی در صنایع مختلف در سرتاسر جهان به فعالیت مشغول هستند اما، تعداد کمتری از این نام ها توانسته اند در ذهن مشتریان نفوذ کنند.

چرا جایگاه سازی برند اهمیت دارد؟ چرخه وفاداری، چرخه سودآوری

جایگاه سازی برند از این نظر اهمیت دارد که سبب می شود چرخه سودآوری شرکت یا موسسه کامل شود. هنگامی که  نامی تجاری در ذهن مشتری نفوذ می کند، می تواند سبب شود مشتری از بین هزاران نام تجاری، نام تجاری مد نظر خود را انتخاب کند. نفوذ در ذهن مشتریان می تواند به بهبود و ارتقا یادآوری برند کمک نماید. این یادآوری چرخه وفاداری را نیز کامل می نماید. زیرا، به هر حال مشتریان نسبت به نام تجاری ایی که در ذهنشان ثبت شده است وفاداری پیدا می کنند.

مهم اول بودن است! مثال هایی از ایران…

اما در جایگاه سازی مهم نفر اول بودن است! زیرا در صنعت برندسازی به هر میزان نفر اول باشید بهتر می توانید در ذهن مشتریان خود جاودانه و ثبت شوید. به عنوان نمونه: در کشور ما مردم اولین برند صنعت ماکارونی را می شناسند در واقع تک ماکارون از ابتدایی ترین نام های تجاری در این صنعت بوده است یا اولین برند دانشگاهی در ایران دانشگاه تهران بود که در ذهن ها ثبت شده است و نشانه ایی از یک دانشگاه مطرح در ایران است. ابتدایی ترین نام تجاری در صنعت رادیاتور سازی در ایران، ایران رادیاتور است. ابتدایی ترین برند دانشگاهی در ایران با روند ترکیبی کلاس های راه دور و حضوری، دانشگاه پیام نور است.

راه و رسم!!!

در ارتباط با اهمیت این موضوع می توان گفت که در مسابقه های ورزشی، عدد های فرد برای بهترین بازیکن و یا برترین تیم انتخاب می شود. دامون رانیان در این باره می گوید:

{مسابقه ها همیشه به نفع تندروترین ها نیست، جنگ هم همیشه به نفع قوی ترین ها تمام نمی شود. اما، راه و رسم شرط بندی این است. کتاب جایگاه سازی_نبردی در ذهن}

با این وجود اگر با داشتن نام تجاری هنوز موفق نشده اید در ذهن مشتریان خود اولین باشید، با مسئله جایگاه سازی روبرو شده اید و باید چاره اندیشی کنید!

 

 

ممکن ست به مقاله های زیر علاقمند باشید:

 

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.