محل اقامت ستون فقرات صنعت گردشگری است. اقامتگاه های موجود در ایران را می توان به چند دسته زیر تقسیم کرد:

 • اقامتگاه سنتی

اقامتگاه سنتی همان هتلی است که از دیرباز معمول بوده است . مسافر به اقامتگاه مراجعه می کند و اتاقی را برای چند روزکرایه می کند. اتاق هتل مجهز به سرویس خواب وسرویس بهداشتی است اما مسافر اجازه پخت وپز رادر آن ندارد .  این نوع اقامتگاه در ایران به فور یافت می شود.

 • آپارتمان با اثاث (هتل آپارتمان)

این نوع اقامتگاه در واقع هتلی با مالکیت مشترک است .این نوع هتل در کشور ما با عنوان هتل آپارتمان معروف شده است در واقع این نوع آپارتمان هایی هستند که به جای اتاق در اجاره مسافر قرار می گیرد ودر آن ها اجازه پخت وپز به مسافر داده می شود ودر آن جا کلیه امکانات یک زندگی معمول وجود دارد .مالکیت این نوع واحدها بین مالک ومسافر در طول مدت اقامت مسافر مشترک است . البته محدودیت زمانی مانند سال نیز وجود دارد و این روش با کاهش نرخ اتاق همراه است .این نوع از هتل به دلیل راحتی و آزادی آشپزی در آن از مطلوبیت زیادی بین خانواده ها برخوردار است .احتمالا همه ما تجربه سفر واقامت در هتل آپارتمان ها را در شهر مشهد داشته ایم.

 • اقامتگاه تقسیم زمانی

مالکیت زمانی از زمانی آغاز شد که مردم برای رزرو جا از سالی به سال دیگر با مشکل مواجه شدند وبرای رزرو جای مناسب در هتل محبوبشان که در سال های گذشته خاطره خوبی از آن داشتند به زحمت افتادند . معمولا میهمانان طی یک قرار داد مبلغی را برای مدت یک سال می پردازند و مطمئن هستند که در زمان مسافرت با مشکلی از نظر مکان اقامت مواجه نیستند. به عنوان مثال در این حالت می توان با پرداخت مبلغی معین یک اتاق یا آپارتمان را هر ساله برای مدت یک هفته ودر طول چندین سال در اختیار گرفت و اگر در قرار داد ذکر شده باشد مالک یک هفته ایی این مکان حتی می تواند این زمان را به دیگران نیز بفروشد.این روش در هتل چمران شیراز با موفقیت انجام شد و مورد استقبال مردم کشور قرار گرفت.

 • سوئیت

سوئیت ها مکان هایی با حداقل خدمات هستند که امروزه اکثر هتل ها برای رفاه اقتصادی مشتریان خود آن ها را در کنار اتاق های معمولی عرضه می کنند در این روش نرخ دو اتاق به شکل سوئیت با یک اتاق معمولی برابر است .به عنوان مثال هتل ساسان در شهر سرعین از این روش استفاده می کنند واین روش در اکثر هتل های ایران  در حال انجام است .

 • پانسیون

پانسیون مکانی است که معمولا توسط یک خانواده اداره می شود و معمولا خدمات خوراکی را برای توریست ها فراهم می کنند .این نوع در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته است ومعمولا از این روش در ایران  برای ارائه خدمات به دانشجویانی که شهر محل سکونتشان با شهر محل دانشگاهشان متفاوت است  استفاده می شود.

 • پارادور(Parador)

پارادورها ابتدا توسط کشور اسپانیا شکل گرفت و قلعه های قدیمی و صومعه ها و قصرهای قدیمی به هتل تبدیل شدند و توسط دولت نیز کنترل می شوند البته در کشور ما چند سال است که کاروانسراها و خانه های قدیمی  بازسازی شده و به شکل هتل استفاده می شود این نوع را می توان در شهر یزد یافت که مردم نیز از آن استقبال کرده اند.

 • اردوگاه ها

اردوگاه ها نقاط قابل توقف در پارک های ملی وجنگل ها هستند این نوع نیز در شهر های شمالی کشورمان وجود دارد مانند اردوگاه هایی در نزدیکی شهر رامسر که معمولا برای اردوی مدارس از آن استفاده می شود.

درباره نویسنده

0 دیدگاه در انواع اقامتگاه های ایرانی
 1. با سلام
  مختصر و مفید بود.
  سپاس

 2. سلام با نوشته ی خوب شما را حت تر به مسافرت می رویم…

 3. جالب بود ممنون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.