Skip to main content

انواع استراتژی های بازاریابی

 مهمترین چیز در دنیا این نیست که ما تا کجا آمده‌ایم، بلکه این است که ما در چه جهتی حرکت می‌کنیم. “اولیور وندل هلمز

یک کسب و کار می تواند از طریق بازاریابی کالاهای فعلی یا جدید در بازارهای فعلی یا جدید رشد پیدا کند. مدیریت باید نسبت به فرصت های بازاریابی، دریچه های استراتژیک یا مزیت های متمایز بالقوه آگاهی داشته باشد. ماتریس فرصت های استراتژیک ابزاری مفید برای شناسایی گزینه های مختلف است.

  • نفوذ در بازار

مؤسسه ای که استراتژی نفوذ در بازار را دنبال می کند، تلاش می کند سهم خود را در بازار فعلی افزایش دهد. برای مثال، چنانچه(مک دونالدز) تلاش کند مشتریانی را که دربازار فعلی آن از رستوران های دیگر افزایش می یابند، با تبلیغات گسترده، اعطای تخفیف ها و استفاده از ابزارپیشبرد فروش به سمت خود جذب کند، ازاستراتژی نفوذ در بازار استفاده کرده است.

  • توسعه بازار

توسعه بازار شامل جذب مشتریان جدید به سمت کالاهای فعلی است. درشکل ایده آل، یافتن استفاده های جدید برای کالاهای قدیمی انگیزه ای می شود که ضمن جذب مشتریان جدید، فروش بیشتری به مشتریان فعلی انجام شود. برای مثال،(مک دونالدز)رستوران هایی را در روسیه، چین و ایتالیا افتتاح کرده و با اشتیاق فراوان درحال توسعه فعالیت های خود به سوی اروپای شرقی است. درمناطق فاقد سودآوری، تأکید روز افزون بر آموزش مستمر و گسترش دانش مدیران ازطریق دانشکده ها و دانشگاه ها، به عنوان یک استراتژی برای توسعه بازار به کارگرفته می شود.

  • توسعه کالا

استراتژی توسعه کالا شامل ایجاد کالاهای جدید برای بازارهای فعلی است. دراوایل دهه۱۹۹۰بحث(غذای سالم)مطرح بود و باعث شد شرک کان آگرا انواع غذاهای یخ زده سالم را پخش کند که چربی، کلسترول و نمک کمتری داشت. شرکت( کرافت فودز) نیزسس مایونز بدون کلسترول و شرکت جنرال میلزو کلاگ نیز غذاهای کم چرب و کم نمک را به بازار عرضه کردند. مدیرانی که از این استراتژی تبعیت می کنند، می توانند بر دانش گسترده خود درباره مخاطبین مورد نظر، تکیه کنند. آنها معمولاً احساس خوبی نسبت به سلیقه مشتریان دارند و به کالاهایی که نمی توانند نیازهای مشتریان را برآورده سازند، علاقه ای ندارند. به علاوه، مدیران می توانند به کانال های توزیع موجود تکیه کنند.

  • تنوع بخشی

تنوع بخشی یک استراتژی است که تلاش می کند از طریق معرفی کالاهای جدید در بازارهای جدید، فروش را افزایش دهد. برای مثال، زمانی که سونی شرکت(کلمبیاپیکچرز) رابه دست آورد، از تنوع بخشی استفاده کرد؛ گرچه عکس های متحرک به عنوان کالای جدیدی دربازار به شمارنمی رفت ولی برای سونی، کالای جدید محسوب می شد. کوکاکولا نیز تجهیزات پالایش و ترکیب کننده اجزای آب را تولید و بازاریابی می کند که البته این کار برای یک شرکت تولید کننده نوشابه، چالش سنگینی است. زمانی که یک مؤسسه می خواهد وارد بازارهای نا آشنا شود، استفاده از استراتژی تنوع بخشی یا ریسک زیادی توأم خواهد بود. درعین حال، ورود یک مؤسسه به بازارهایی که رقابت قابل ملاحظه ای در آن وجود ندارد، می تواند منابع زیادی را به دنبال داشته باشد.

 

شماره تماس جهت مشاوره!