آقای بازاریاب، حامی کالای ایرانی
?>
بازاریابی

oie_tfzlyN1cHyvA-compressed

جشن فولک لوریک سیزده بدر یکی از جشن های زیبای ایرانی است که تاثیر بسیاری بر تغییر نگرش توریست های خارجی نسبت به کشور ایران دارد. این جشن در روز سیزدهم فروردین ماه برگزار می شود. بسیاری از ایرانیان علت واقعی برگزاری این جشن را نمی دانند اما، بسیاری از توریست هایی که در ایام نوروز به کشور ما سفر می کنند از دیدن این اجتماع خانوادگی ایرانیان لذت می برند و بسیاری از آنان این روز را به عنوان یکی از خاطرات سفر خود از ایران نقل می کنند. در باور باستانی ایرانیان برای بیرون کردن بد یمنی از خانه باید در این روز در کنار سبزه ها و جویبار ها به شادی پرداخت، با این که هیچ منبع و محققی این باور را تایید نکرده است اما، بسیاری از ایرانیان با همین علت ساده از ابتدای روز سیزده تا پایان شب تلاش می کنند اوقات شادی را در کنار هم سپری کنند.

البته علت بدیمنی این روز برای ایرانیان شاید بیشتر تحت تاثیر فرهنگ های دیگر بوده است به عنوان مثال؛ در گذشته های بسیار دور مردم کشور ما معتقد بودند در همین روز در مهمانی شام آخر حضرت عیسی، نفر سیزدهم به او خیانت می کند، دلیلی که با آن می توان توجه بسیاری از توریست های مسیحی را به کشور ایران جلب کرد. “مهرداد بهار” در “کتاب اسطوره تا تاریخ” به جشن و شادی مردم ایران در این روز اشاره کرده است. اما با توجه به این که در بسیاری از کتاب های قدیمی به این جشن اشاره ایی نشده است می توان نتیجه گرفت این جشن یکی از بخش های فرهنگ فولک لور کشور ماست زیرا در بسیاری از نوشته های قدیمی توجه نویسندگان بیشتر به مراسم های دربار شاهان معطوف بوده است در حالی که سیزده بدر یک جشن خانوداگیست و نه شاه پسند. رفتار  بسیاری از ایرانیان در روز سیزده بسیار غیر جدی و خنده دار است.

از رسوم مردم کشور ما در این روز مراسم زیبای سبزه گره زدن است. ایرانیان باستان معتقد بودند فرزندان شاه کیومرث در این روز ازدواج کرده اند و این رسم برای مردم کشور ما با عنوان سبزه گره زدن برای جوانان تا به امروزه به قوت خود باقیست. گرچه آیین های مراسم روز سیزدهم فروردین ماه در درازای تاریخ جایی برای خود در میراث پنهان گردشگری کشورمان باز کرده است اما آن قدر برای ایرانیان جالب بود که کم کم به سنت تبدیل شد. از آیین های زیبایی که بیشتر ما در این روز تجربه کرده ایم می توان به این موارد اشاره کرد؛ گره زدن سبزه، سبزه را به آب جاری سپردن، خوردن کاهو و سکنجبین و پخت غذاهای متنوع و خوشمزه ایرانی به خصوص آش رشته که زینت بخش سفره نهار روز سیزده است.

تاثیر این گونه جشن ها و ایجاد خاطره ایی خوش برای توریست های خارجی بسیار در خور توجه است. شاید بسیاری از کشور های همسایه با ایحاد خاطره هایی که گرچه جذابیت خاصی برای عده ایی دارند بتوانند بخشی از بازار توریست را متعلق به خود کنند اما، جشن روز سیزده فروردین ماه که پایانی بر سلسله جشن های نوروزی ایرانیان است می تواند خاطره ایی سالم و سازنده را با منعکس کردن ارزش های فرهنگی و اعتقادی ما به ذهن توریست ها القاء کند. غنای فرهنگی ایران در کنار عقاید زیبای اسلامی جذابیت های جشن های کشورمان را دو چندان کرده است. جشن ها و جذابیت های بسیاری از کشور های همسایه شاید در حد خوش گذرانی به دور از ارزش های اخلاقی در کنار دریا و یا شاید کنسرت هایی باشد که محتوای آن ها متاسفانه بیشتر معطوف به بعد حیوانی انسان می شود، نه زیبایی های موسیقی و هنر. گرچه بسیاری از این جشن ها در این کشور ها متاسفانه از ارزش های والای انسانی به دور است اما میراث پنهان گردشگری ایران با حضور زیبای خانواده ها در دنیای مدرن از آغاز صبح شروع می شود و با آرزوی خوشبختی برای تمام جوانان ایرانی در بستر خانواده به پایان می رسد، مبحثی که در جوامع غربی بسیار کم رنگ است. در موارد بسیاری  گردشگران خارجی را در شهر های توریستی کشورمان می بینیم که از این جشن خانودگی ایرانیان لذت می برند و آن را نشانه ایی از پاکدامنی مردم ایران در کانون خانواده و غنای فرهنگی و اعتقادی ما می دادند.

جالب است بدانید عبدالله مستوفی در کتاب خود به این جشن اشاره کرده است و ادوارد یاکوب پولاک پزشک دربار ناصر الدین شاه این جشن را در کتاب خاطراتش از ایران ثبت کرده است.

جشن های ایرانی از باورهای زیبایی شکل می گیرند و در بطن جامعه جریان پیدا می کند. این گونه مراسم ها گرچه برای بسیاری از مردم کشور ما بسیار عادی می باشد اما همین سادگی یک روز تعطیل در کنار خانواده به دور از هر تفریح مخرب در ذهن بسیاری از توریست های خارجی تاثیر بسیاری می گذارد، به طوری که آن ها به این نتیجه می رسند که آن قدر غنای فرهنگی مردم ایران زیاد است که کشور ما ارزش بیش از یک بار دیدن را دارد. میراث گردشگری پنهان  ایرانی باعث می شوند که توریست ها دوباره به کشور ما سفر کنند و از میراث گردشگری آشکار کشور ما دیدن کنند. در واقع میراث پنهان و آشکار کشور ما همواره به عنوان مکمل هم عمل می کنند و به همین سادگی می توان سود سرشاری را از طریق صنعت گردشگری کشورمان به چرخه اقتصاد ایران وارد کنیم.


صابونچی

مطلب قبلیمطلب بعدی

0 دیدگاه

 1. سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی
  متن های علمی شما هر بار نکاتی زیبا و عمیق از پتانسیل فولکلور گردشگری ایران عزیز را نمایان می گرداند….
  از شما سرور گرامی به خاطر زحمات بی منتتان سپاسگزارم…
  به امید توفیقات روز افزون

  1. با سلام و ادب متقابل خدمت استاد گرامی آقای بزاززاده…
   برای بنده مایه خرسندی است که مطلب مورد تایید جنابعالی قرارگرفته است.
   بنده نیز از زحمت های خالصانه شما بسیار سپاسگزارم.
   توفیقات بیشتر شما را از خداوند منان خواستارم.
   پاینده باشید.

 2. با سلام و احترام
  خانم صابونچی مطالبتون بسیار شیوا و دلنشین می باشد
  و نگاهتون از زوایای مختلف به صنعت گردشگری ، قابل احترام است.
  صمیمانه سپاسگزارم

  1. با سلام و احترام متقابل …
   از زمانی که برای خواندن مطلب اختصاص دادیدسپاسگزارم…
   بازاریابی نوین در زمینه توریسم نیازمند نگاهی چند گانه است به خصوص در بازارهای متلاطم امروزی…
   از لطف جنابعالی بی نهایت مچکرم …
   موفق باشید.

  1. با سلام و آرزوی شادکامی خدمت خانم عابدینی ورجانی گرامی ….
   از لطف شما بسیار سپاسگزارم …
   در پناه خدا موفق و شاد باشید.

 3. باسلام
  باتوجه به محدودیت های توریستی درایران میتوان از آداب وسنن ایرانی برای جذب توریست استفاده نمود.

  1. با سلام و ادب خدمت آقای اینانلو
   سپاس فراوان از زمانی که به خواندن مطلب اختصاص دادید.
   ان شاالله شاهد رونق صنعت گردشگری کشور باشیم.
   موفق باشید

 4. با سلام و احترام …
  از خواندن مطلب شما واقعا لذت بردم
  نوشته شما نگرش نویی به بازاریابی صنعت گردشگری کشورمان را برای بنده ایجاد کرد.
  ممنون از شما و سایت خوبتان

  1. با سلام و ادب خدمت جنابعالی …
   بسیار خوشحالیم که مطلب برای شما مفید بوده است
   نگرش نو و خلاقانه لازمه بازاریابی موفق است…
   در پناه خدا

 5. با سلام
  مطلب بسيار جالب و جذابي بود
  خود من تاحالا به نكته جشن بودن سيزده بدر توجه نكرده بودم ضمن اينكه اين همايش عمومي بتواند بابت جذب گردشگر كمك كند البته از نظر فرهنگي هم بايستي كار شود مسائلي همچون زباله هاي رها شده در دامن طبيعت يا شكستن شاخه هاي درختان و يا روشن كردن آتش زير درختان يا روي گلها
  دركل بسيار عالي بود

  1. با سلام و ادب فراوان خدمت جناب حسینی صفت …
   در راسنای صحبت شما باید عرض کنم کمتر به جشن بودن مراسم سیزده بدر توجه می شود اما در دسته بندی جشن های فولک لور ایرانی این مراسم در زیر گروه جشن ها قرار دارد.
   در ادامه مبحث فرهنگ سازی که جنابعالی اشاره کردید نیز فوق العاده مهم است زیرا فرهنگ مانند هوایی است که نفس می کشیم …
   بسیار ممنونم که مطلب را با دقت می خوانید و قوت ها و ضعف های این مراسم ها را مطرح می کنید زیرا تحلیل لازمه کار پژوهشی است….
   موفق و شاد وپاینده باشید….

 6. با سلام و درود
  مطالب شما در رابطه با بازاریابی با شیوه فولک لوریک بسیار نگرشی نویی در زمینه بازاریابی می باشد .
  موفقیت هايتان روزافزون باد…..
  با تشکر

  1. با سلام و درود متقابل به شما همراه همیشگی ..
   برای بنده مایه افتخار است که فرهیخته ایی چون شما مطلب را مطالعه می کند….
   موفقیت های علمی شما نیز افزون باد.. ان شاالله
   درپناه خدا شاد و سربلند باشید….

 7. درود بر همگي،
  سركار خانم صابون چي از اين كه به يكي ديگر از رسم هاي خوب كشورمان اشاره نموديد بسيار سپاس گزارم،‌ به خصوص آن قسمتي از اين رسم كه به ارزش و اصالت خانوادگي اشاره نموديد و آن را با كشورهاي همسايه مقايسه نموديد و مشخص شد كه در كشور ما خانواده مهم موضوع است كه با همدلي و با هم بودن مي توانيم زمان خوبي را با هم سپري نماييم.

  1. با سلام و ادب خدمت جنابعالی ….
   مایه خرسندی بنده است که مطلب را با دقت مطالعه می کنیدو به تحلیل آن می پردازید …..
   ان شالله شاهد رونق صنعت گردشگری ایران باشیم.
   سپاسگزارم از زمانی که اختصاص می دهید..

 8. باسلام
  مطالب شما خیلی خوب بود و اگه بتونیم به طبیعتی که خدا برامون ایحادکرده خوب استفاده کنیم وصمیمیت خانواده‌های ایرانی رو به همراه داره

  باتشکر فراوان

 9. با سلام و عرض ادب
  خیلی جالبه ، تا حالا به نكته جشن بودن سيزده بدر توجه نكرده بودم و همگی ما باید در هرجایی که هستیم این سنت ها و مراسم ها را بدرستی به نسل های بعدی منتقل کرده و آن را به جوامع دیگر هم نشر و مطلع سازیم
  با سپاس فراوان

 10. با عرض سلام و احترام

  واقعا از زاويه خيلي زيبا و شفاف به گردشگري كشور نگاه ميكند كه باعث ستايش است و اميد وارم كه

  كساني كه در اين زمينه فعاليت دارند نيز مانند شما ژرف نگر و اينده نگر باشند.

  من الله توفيق

  1. با سلام و ادب فراوان …
   از لطف شما بزرگوار سپاسگزارم….
   از زمانی که به خواندن مطالب سایت اختصاص می دهید نیز مچکرم ..
   در پناه خداوند متعال …موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *