Skip to main content

استراتژی بازاریابی،یک هدف اصلی….

استراتژی بازاریابی،یک هدف اصلی….

استراتژی بازاریابی یک هدف اصلی برای نهادینه کردن و بالا بردن میزان فروش و بدست آوردن امتیاز برتر به صورت متناوب نسبت به رقباست وشامل فعالیت های ابتدایی کوتاه مدت و بلند مدت در زمینه بازاریابی می باشد که با آنالیز کردن  استراتژی، شرایط ابتدایی یک شرکت در قالب فرمول ها و همچنین مشارکت در هدف های بازاریابی آن حاصل می گردد.

استراتژی بازاریابی در حال توسعه

این پروسه معمولا با ارزیابی فضای داخلی و خارجی بازاریابی شروع می شود که شامل استراتژی های مربوط به یک شرکت است. به طور کلی برای درک بسیاری از جنبه های مختلف محیط خارجی از جمله جنبه های فنی _ اقتصادی _ فرهنگی _ سیاسی و حقوقی نیاز به تلاش بسیاردارد. بعداز انتخاب هدف های  بازاریابی یا برنامه بازاریابی برای ما مشخص می شود که چه اقداماتی برای دستیابی به هدف های استراتژی تعریف شده است و باید در زمان مشخص  صورت پذیرد این برنامه ها با درنظر گرفتن برنامه های مشخص و تعریف شده برای هرسال با در نظر گرفتن سرعت زیاد تغییر و تحول فضای کسب و کار سال های زیادی رادر افق های زمانی کوتاه تر پوشش می دهند. درحالت ایده آل استراتژی پویا و تعاملی چه تا حدودی برنامه ریزی شده یا نشده نسبت به تحول های پیش بینی نشده یک شرکت واکنش نشان می دهند درحالی که تلاش جهت تمرکز روی یک راه معین باید همواره مدنظر باشد ودراین راه بطور کلی چهارچوب زمانی طولانی تر باید مورد توجه قرار گیرد.

اهداف استراتژی بازاریابی ، یک هدف اصلی…..

استراتژی های بازاریابی یک شرکت نباید با اهدافش اشتباه گرفته شود بعنوان مثال : یکی از هدف های شرکت می تواند تبدیل به یک رهبر در بازار شود (( احتمالا در زمینه خاص )) اما ماموریت این شرکت یا شعار آن این است که مشتریان را با افتخار و کرامت راضی نگه دارد.

در مقابل  یک استراتژی بازاریابی توضیح می دهد که یک شرکت چگونه می تواند به هدف های ذکر شده در برنامه هایش از طریق یک راه سازگار  با ماموریت آن شرکت نائل شود که احتمالا توسط یک برنامه ریزی دقیق که چگونه می توان یک سری روابط قوی را به وجود آورد شکل می گیرد برای مثال استراتژی ها متفاوتند و بستگی به آن دارد که یک شرکت خیلی خوب پایه ریزی شده باشد. برنامه ریزی استراتژی  یک شرکت بالغ بسیار متفاوت است با استراتژی یک شرکت تازه وارد؛ برنامه ریزی شامل :

  • رصد کردن
  • ارزیابی
  • پیشرفت 
  • آمادگی برای داشتن برنامه دوم و مقابله با مشکل است.

این امکان وجود دارد که استراتژی های بازاریابی نسبت به شرایط کسب و کار فردی متفاوت باشد. اگرچه روش های زیادی از استراتژی های عمومی طبقه بندی شده موجود است. بازاریابی به طورکلی روی موضوعاتی که با استفاده ازروش های خرد و با درنظر گرفتن فاکتور های محدود بکاربرده می شود بحث می کند  و این درحالیست که منابع و زمان ما نیز محدود می باشد.

استفاده از روش های کلاسیک و سنتی دراین مواقع معمولا ثابت و همواره نیست بنابراین، وقتی تولید محصول باروش های غیر معمول انجام می شود می توانیم  با استفاده از پروسه های معمول بعضی ازاین محصول ها راحذف نماییم.

استرتژی طراحی نحوه تبلیغ و بسته بندی کالا نیز به خلاقیت افرادی که برای این کار انتخاب شده اند بستگی دارد و آن ها نیز تصمیم گیری می نمایند که انجام این امور عقلانی بوده یا خیر و چگونه می تواند برای برای مخاطبین دارای کارآمدی کافی باشد. بیشتر مواقع مدیران بازاریابی برای آنالیز کردن موضوعات پیچیده و منحصر به فرد با موقعییت هایی  روبرو هستند و بدون اینکه از تئوری خاص به نتیجه برسند از تجارب و حس ششم خود استفاده می کنند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

شماره تماس جهت مشاوره!