بدون شک یکی از با ارزش ترین دارای های نا ملموس  هر شرکتی نام تجاری آن است. از این رو یکی از وظایف اصلی هر بازاریابی مدیریت بهینه نام های تجاری هر شرکت است. خلق یک نام تجاری قوی هم نوعی هنر است هم نوعی علم. چنین کاری نیازمند برنامه ریزی دقیق، تعهد عمیق و بلند مدت و طراحی و اجرای برنامه های بازار یابی خلاقانه است. نام های تجاری قوی یکی از دلایل اصلی افزایش وفاداری مشتریان به حساب می آیند. در قلب هر نام تجاری قوی نیز یک محصول یا خدمت جذاب قرار دارد.

بازاریابی-ویزیتوری-بازاریاب

چیپ ویلسون یکی از کارآفرینان کانادایی، وقتی که در کلاس های یوگا شرکت می کرد متوجه شد که لباس های کتان  پلی استری که همکلاسی ها و خود او می پوشیدند، اصلا لباس های راحتی نبودند. بعد از آن بود که ویلسون تصمیم گرفت لباس های یوگای مشکی کاملا راحت و ضد عرقی را طراحی و عرضه و باشگاه یوگایی را تاسیس کند و این چنین بود که”لولولمن” متولد شد. شرکت برای رشد خود استراتژی بازاریابی عامیانه را در پیش گرفت و از همان ابتدا روابط احساسی بسیار عمیقی را با مشتریان خود برقرار کرد. لولولمن قبل از ورود یه یک شهر جدید اول مربی های یوگا یا مربی های بدنسازی مشهور آن شهر را شناسایی و با آنها ارتباط برقرار می کند. این مربی ها نیز به واسطه سال ها تلاش لولولمن در زمینه طراحی و فروش لباس های مخصوص یوگا، سمت «سفیری لولولمن» را با آغوش باز می پذیرند و از شاگردانشان در برنامه های ویژه معرفی محصولات لولولمن اسقتبال می کنند. علاوه بر این کار سفرای لولولمن وظیفه ارائه پیشنهاد به شرکت برای طراحی لباس های جدید را نیز بر عهده دارند. رابطه عاطفی مشتریان لولولمن با این شرکت به قدری عمیق است که حاضرند برای خرید یک شلوار مخصوص یوگا ۹۲ دلار بپردازند در حالی که شرکت های دیگری مثل نایک و آندر آرمور همین محصولات را با قیمت ۶۰ تا ۷۰ دلار عرضه می کنند.

lululemon-بازاریابی-لولولمن-ویزیتوری

لولولمن بعد از پشت سر گذاشتن چالش هایی در خصوص مسائل انبارداری و تدارکات، می خواهد از بازار لباس های یوگا فراتر برود و وارد بازارهای دیگری مثل لباس و تجهیزات مخصوص دوچرخه سواری، دو و شنا بشود. مثال شرکت لولولمن، به خوبی اهمیت مدیریت استراتژیک نام های تجاری در قرن ۲۱ را به بازاریاب ها گوشزد می کند. شرکت ها با مدیریت استراتژیک نام های تجاری، طراحی و اجرای فعالیت ها و برنامه های بازاریابی را با یکدیگر ادغام می کنند. هدف شرکت ها از این کار، خلق، سنجش، مدیریت و افزایش ارزش نام های تجاری است. فرآیند مدیریت  استراتژیک نام های تجاری از چهار مرحله زیر تشکیل می شود:

 • تعیین و کسب موضوع مطلوب برای نام های تجاری در بازار
 • طرح ریزی و اجرای برنامه های بازار یابی با هدف تقویت نام های تجاری
 • سنجش و تفسیر عملکرد نام های تجاری
 • افزایش و حفظ ارزش ویژه نام های تجاری

از قرن ها پیش، شرکت ها از نام تجاری به عنوان وسیله ای برای متمایز کردن محصولات خود از محصولات رقبا استفاده می کرده اند. در قرون وسطی در اروپا اعضای اتحادیه های هنرمندان به انتخاب و درج علامت تجاری روی محصولات ملزم بودند. در حقیقت نام تجاری در زمانی متولد شد که هنرمندان آثار هنریشان را امضا می کردند. اما امروزه نام های تجاری نقش مهمی را در بهبود زندگی مصرف کنندگان و افزایش ارزش مالی شرکت ها بر عهده دارند.


6 دیدگاه در ارزش نام تجاری در بازاریابی
 1. مینا جعفر صابونچی ۱۲ دی, ۱۳۹۴ در ۱۹:۴۶ پاسخ

  باسپاس از شما
  به مطالب خوبی اشاره فرمودید نام تجاری مبحث فوق العاده جالب و جذابی است
  موفق باشید…………………

 2. تشکر فراوان بابت مطالب جالب نام تجاری

 3. با سلام
  با تشکر از شما دوست عزیز . مطلب خوبی بود.موفق باشید

 4. باسلام
  باتشکر فراوان از مطالبه خوب و آموزنده شما ممنون

 5. الهام غفاری نژاد ۲۵ بهمن, ۱۳۹۴ در ۲۱:۵۴ پاسخ

  با سپاس از مطالب آموزنده با خواندن این مطلب به اهمیت نام تجاری پی بردم در حالیکه قبلا توجهی نداشتم و از اهمیت این موضوع بی خبر بودم .

 6. تشکر بسیار بابت مطالب خوب و پرمحتوا


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.