۱۷ بهمن, ۱۳۹۷

ارتباط خلاقیت و کارآفرینی ، ارتباطی لازم و ملزوم…

کارآفرینی بدون خلاقیت امکان پذیر نیست. شما نمی توانید در کارآفرینی موفق شوید بدون این که خلاقیت خود را ارتقا دهید. اما، اگر یک کارآفرین نیازمند خلاقیت باشد آیا او این وظیفه را نیز دارد که تیم همراه خود را در پروش خلاقیت هایشان یاری دهد؟!

هنر کارآفرین کشف خلاقیت های پیرامونش نیز هست. این محیط پیرامون می تواند شامل انسان هایی نیز باشد که با کارآفرین در ارتباط هستند. اگر کارآفرینی بتواند خلاقیت تیم همراه خود را بالنده کند بدون شک می تواند از استعداد های بالقوه آنان نیز بهره ببرد.

اما، چگونه یک کارآفرین می تواند این کار را انجام دهد؟

اگر کارآفرینی بخواهد به هدف بالا دست یابد باید فضایی را ایجا کند که هم خود بتواند خلاقیت خود را در آن رشد دهد و هم تیم همراه او بتوانند خلاقیت خود را در آن فضا ابراز کنند. چنی فضایی باید بگونه ایی باشد که افراد بتوانند این قابلیت را در خود پرورش دهند که به راحتی تفکر و نظر های خود را بیان نمایند و بیم و هراس نداشته باشند. همچنین ایجاد انگیزه نیز می تواند در رشد خلاقیت تاثیر گذار باشد. به عنوان نمونه؛ پاداش های مورد انتظار، بها دادن به استقلال فکری افراد و عوامل اینچنینی تاثیر بسزایی در ایجاد انگیزه و در نهایت خلاق نمودن محیط فعالیت دارند. در کارآفرینی نیز مانند هر فعالیت دیگری دو نوع انگیزه وجود دارد.

انگیزه های درونی به طور معمول به علاقه و رضایت فرد از کاری که انجام می دهد مرتبط می شوند اما، انگیزه های بیرونی به علاقه فرد در رسیدن به نتیجه ایی که در ذهن دارد معطوف می گردند. رشد این دو انگیزه می تواند محیط کار را خلاق تر و کارآفرینی را عملی نماید. در واقع می تواند گفت رشد کارآفرینی خلاق مدیون ترکیب این دو انگیزه با یکدیگر هستند. این دو نوع انگیزه مکمل یکدیگر هستند و نمی توان یکی از آن ها را حذف کرد.

مراحل خلاقیت در کارآفرینی

البته یادتان باشد که فرآیند خلاقیت نیز دارای مراحل مختلف است. در ابتدا مرحله جذب رخ می دهد. در این مرحله، کششی درونی نسبت به موضوعی در کارآفرین شکل می گیرد. در مرحله دوم الهام رخ می دهد. الهام در کارآفرینی به معنای ایجاد ایده هایی در ارتباط با موضوعی که در ذهن شکل گرفته است. مرحله سوم آزمایش است. در این مرحله از کارآفرینی، ایده ایجاد شده از نظر امکان پذیری مورد آزمایش قرار خواهد گرفت و در مرحله آخر پالایش رخ می دهد و ایده اصلاح عملی و کاربردی می گردد.

به جرات می توان بیان کرد که کارآفرینی لازم و ملزوم یکدیگر هستند و این فرآیند دو طرفه می تواند شخص را به موفقیت برساند.

 

ممکن است به مقاله های زیر علاقمند باشید:

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.