ارتباطات بازاریابی چیست؟

سایت بازاریابی به نقل  از بیزینس برمد :زمانی‌که به خلق یک ارتباط بازاریابی می‌پردازید نیاز دارید ببینید مشتریان فعلی یا بالقوه چگونه به ارتباطات بازاریابی شما پاسخ می‌دهند. بدین منظور شما نیاز دارید یک درک اولیه از مغز انسان داشته باشید. اساساً مغز انسان دارای سه بخش است:

  • نیم‌کره چپ: بخش تحلیل‌گر و منطقی انسان است.
  • نیم‌کره راست: بخش شهودی و خلاق مغز انسان است.
  • مغز تحتانی: این بخش در حقیقت پایگاه ذخیره عوامل احساسی است.

تمام انسان‌ها ترکیبی از تفکرات و احساسات هستند. این تفکرات از نیمکره‌های چپ و راست انسان ناشی می‌شوند، در حالی که احساسات از مغز تحتانی ذهن ریشه می‌گیرد. برای برقراری ارتباطات کامل و غنی با مشتریان فعلی و بالقوه شما نیاز دارید مردم را وادار به تفکر نمایید، و همچنین نیاز دارید بین تفکر و احساس، توازن برقرار کنید. همه ارتباطات بازاریابی نمی‌توانند تمام بخش‌های مغز را تحت تأثیر قرار دهند، اما ارتباطات بازاریابی فوق‌العاده می‌توانند اثرات ماندگاری بر جای بگذارند.

البته شما نیاز دارید بخشی از مغز را انتخاب و پیام خود را از آن طریق وارد ذهن نمایید. هرکدام از سه بخش مغز می‌توانند دروازه ورود شما به ذهن مردم باشند. شما باید تصمیم بگیرید که بر اساس مخاطبان هدف کدام بخش‌ها اثرگذاری بیشتری دارند. برای مثال، اگر شما قصد فروش تجهیزات صنعتی به یک خریدار تحلیل‌گر و متفکر را دارید، نیاز دارید نیم‌کره چپ او را تحت تأثیر قرار بدهید. در این حالت می‌توانید به او یک چارت بزرگ، اطلاعات درخشان و خاص در مورد عملکرد خود و یا اطلاعات واقعی در مورد محصول ارائه دهید. اما اگر قصد فروش خدمات سفر به جزایر کارائیب را داشته باشید باید سمت راست مغز او را مخاطب قرار دهید. در این حالت برای ایجاد جذابیت احتمالاً از عکس یک خانواده خوشحال استفاده خواهید کرد که در ساحل مشغول بازی هستند یا می‌توانید از یک عکس دیگر استفاه کنید که نیمکره بازیگوش مغز یعنی نیم‌کره راست مغز را مخاطب قرار دهد.

به عنوان مثال، روش کار شما می‌تواند اینگونه باشد. یک بازاریابی خلاق، مغز تحتانی را به عنوان دروازه ورود به ذهن انتخاب می‌کند و پیام خود را به نحوی ایجاد می‌نماید که بتواند هر سه بخش مغز را خطاب قرار دهد.

یک فیلم ویدیویی کوتاه در وب‌سایت شرکت را تصور نمایید که یک تکه کیک خوشمزه را بر روی یک ظرف به نمایش می‌گذارد که در کنار آن یک کرونومتر در حال حرکت است و زمانی که کرونومتر به صفر برسد یک توله‌سگ وارد صحنه می‌شود و می‌جهد و آن تکه کیک را با دو گاز بزرگ می‌بلعد. سپس صدای یک مرد و زن به گوش می‌رسد که به شما می‌گوید: «اجازه ندهید این فرصت از بین برود! فقط سه روز دیگر تا پایان فروش بهاره باقی مانده است.»

این آگهی تبلیغاتی اینترنتی، ابتدا مغز تحتانی را مخاطب قرار می‌دهد (زیرا بزاق دهان شما با دیدن کیک خوشمزه ترشح می‌شود)، سپس بخش میانی یعنی بخش شوخ طبعی در سمت راست مغز و سپس یک پیام اطلاع‌رسانی به شما می‌دهد که نیم‌کره چپ مغز شما می‌تواند آن را درک کند و به خاطر بسپارد.

مغز تحتانی را به عنوان دروازه ورودی فراموش نکنید. این یکی از بهترین روش‌ها برای جلب توجه برای ارتباطات بازاریابی شماست و سپس می‌توانید به بخش‌های پر مشغله ذهن مشتریان بالقوه خود وارد شوید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیتم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشتم و در کنار کارهای روزمره ام، روایت قهرمانان تولید و کارآفرینی کشورم را به نگارش در می آورم؛ چراکه به این اعتقاد دارم در کنار علم باید تجربه را نیز کسب کرد و چه بسا تجربه بالاتر از علم باشد!

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

آمار بالای 85 هزار واحد صنعتی در کشور که بخش عمده ای از تولید ناخالص ملی کشور عزیزمان را تشکیل می دهند از یک طرف و واحدهای صنعتی تعطیل شده از طرف دیگر، ضرورت بحث بازاریابی صنعتی را بیش از پیش نمایان می کند. من و دوستانم در راستای حمایت واقعی از کالا و خدمات ایرانی در امر تحقیقات بازاریابی و بازاریابی صنعتی همت گماشتیم. شاید بتونیم کمکتون کنیم تا بدانید اندازه بازار شما چقدر است؟ سهم بازار رقبا چقدر است و تا چه اندازه شانس موفقیت دارید؟ البته در کنار این کار به معرفی واحدهای صنعتی موفق هم پرداختیم تا شاید برایتان خط فکری جدیدی رقم بزنن.

ایمیل:  Info@bazazzade.ir

تلفن: 02122733086 

سایت شخصی: Bazazzade.ir

موسسه تحقیقات بازاریابی ایده: Mrioi.com

آدرس: تجریش، غلام جعفری، پلاک 37، واحد 305، موسسه تحقیقات بازاریابی ایده.

Social Media