بازاریابی
۱۵ بهمن, ۱۳۹۷

آیا شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی محصولات کارایی دارند؟

سایت بازاریابی به نقل  از شهر خبر:

تقریبا هر پلت‌فرم رسانه‌ای به شما اجازه می‌دهد که زندگی خود را به طور دیجیتال تغییر داده و بخش از آن را به صورت یکپارچه به اشتراک بگذارید.

این در حالی است که رسانه‌های اجتماعی در دنیای کسب‌وکار به ابزاری قدرتمند برای توسعه نام تجاری و مراقبت از مشتری تبدیل شده‌اند.

در واقع این یک راه آسان برای ارتباط با مشتریان و بازاریابی خلاقانه محصولات یا خدمات است.

در حال حاضر ۶۳ درصد از افراد از طریق رسانه‌های اجتماعی محصولات برند مورد نظر خود را مرتبا بررسی و در مقابل ۴۶ درصد از افراد تنها در هنگام خرید آنلاین از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

جالب است بدانید شرکت‌ها شروع به جمع‌آوری این آمار و نقش رسانه‌های اجتماعی در زندگی مشتریان خود می‌کنند.

در حال حاضر ۷۸ درصد از شرکت‌ها براساس برخی گزارش‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که تیم‌هایی را صرفا به منظور فعالیت در رسانه‌های اجتماعی اختصاص داده‌اند؛ اگرچه رسانه‌های اجتماعی ابزاری مناسب برای برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی هستند اما می‌توانند بیشتر از آنچه تصور کنید و برای سایر موضوعات مورد استفاده قرار گیرند؛ در ادامه به برخی کاربردهای دیگر این رسانه‌ها می‌پردازیم.

خدمات مشتری

در حالیکه کانال‌های پشتیبانی سنتی، مشتری را در پس یک تعامل پنهان قرار می‌دهند که تنها راه ارتباطی با آنها، یک ایمیل یا شماره تلفن همراه است اما پشتیبانی رسانه‌های اجتماعی یک نگاه واقعی به زندگی مشتریان دارد و می‌تواند به عنوان یک ابزار خدماتی فوق‌العاده‌ای عمل کند که در نهایت شفافیت و وضوح را برای مشتریان به ارمغان آورد.

این گزینه بسیار کارآمد است و در حال حاضر بسیاری از کسب‌وکارها از توییتر به عنوان یک ابزار پشتیبانی و ارتباط با مشتری استفاده می‌کنند.

در واقع شما می‌توانید هزاران فالور را تنها با یک توئیت آموزش دهید و از سوی دیگر تعداد ایمیل‌ها، تماس‌ها و چت‌ها را کاهش دهید.

این موضوع به‌خصوص در زمان قطع خدمات، معرفی و انتشار محصول جدید یا هر زمان که تقاضای بالا را انتظار دارید، بسیار مفید است؛ این کانال‌ها بازخوردهای ارزشمندی را نیز ایجاد می‌کنند که البته به احتمال زیاد این بازخورد مثبت نسبت به بازاریابی منجر به فروش بیشتر می‌شود.

مشارکت مشتری

هنگامی که شما اغلب در حیطه موضوعات مورد علاقه مشتریان خود حضور داشته باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که بتوانید بر روی برنامه بعدی یا خرید آنها تأثیر بگذارید.

از طریق رسانه‌های اجتماعی به مخاطبان خود جایزه بدهید؛ به عنوان مثال می‌توانید مسابقات متعددی را برگزار و برای آنها انگیزه ایجاد کنید.

با انجام این کار شما می‌توانید برای مدتی هر چند کوتاه خوراک خبری مخاطبان خود را به‌دست آورید و توجه سایر مخاطبان را به خود جلب کنید؛ در حالت ایده‌آل، شما در واقع کسب‌وکار تکراری را تشویق خواهید کرد که بر پایه مشتریان وفادار رشد می‌کند.

افزایش مشارکت به معنای افزایش احتمالی مشتری است؛ شما می توانید از طریق انجام معاملات منحصربه‌فرد، محتوای مفید یا پیام‌های واقعی و متفکرانه مخاطبان بیشتری را جذب کنید که البته از این طریق شانس ماندگاری آنها بیشتر خواهد بود.

همچنین می‌توانید با دعوت از فالورهای خود به مکالمه، بحث آنها را به صفحه خود یا در کنار یک پست خاص هدایت کنید؛ این موضوع ارتباطی با کسب‌وکار یا خدمات شما ندارد و صرفا چیزی است که مربوط به صنعت شما می‌شود و یک ارتباط با نام تجاری شما ایجاد می‌کند.

توسعه محصول

شما نباید نقش رسانه‌های اجتماعی در بازاریابی محصول را فراموش کنید و همواره به این موضوع توجه داشته باشید که تفسیر کاربران می‌تواند نقاط قوت و ضعف شرکت‌ها را به خوبی بیان کند.

بهترین کار این است که به آنچه مردم می‌گویند، گوش کنید و در نهایت بهترین بازخورد را به نقشه راه کسب‌وکار خود اضافه کنید.

اطمینان داشته باشید که مشتریان تأثیر آنها را درک می‌کنند و احتمالا انتقادات سازنده‌تری را ارائه می‌دهند؛ به علاوه، چه راهی بهتر از این برای بهبود محصولات خود و ایجاد ایده‌های جدید که مخاطبان هدف شما واقعا به دنبال آنها هستند را سراغ دارید؟

طول عمر یک محصول یا سرویس نیز می‌تواند با ترسیم محتوای قدیمی‌تر گسترش یابد؛ برای مثال اگر پستی را در مورد یک محصول جدید منتشر کردید بهتر است نسخه قدیمی‌تر آن را نیز ضمیمه کنید یا هنگامی که دوباره اخبار قدیمی را همراه با محتوای جدید به اشتراک می‌گذارید، به راحتی می‌توانید علاقه‌مندی‌های خود را احیا کنید و علاوه بر این کاربرانی که مطلب موردنظر را از دست داده‌ بودند به راحتی می‌توانند آن را مشاهده کنند.

تجارت الکترونیک

به عصر سفارش آنلاین خوش آمدید؛ این کار قطعا راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تر از مراجعه حضوری به فروشگاه‌ها یا برقراری تماس تلفنی است.

به ویژه در حال حاضر که اکثر خرده‌فروشان آنلاین گزینه‌های رایگان و سریع ارسال محموله را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

بر اساس آمارهای موجود از سال ۲۰۱۵ حدود ۶۹ درصد از بزرگسالان به صورت ماهانه و ۳۳ درصد به صورت هفتگی، خریدهای خود را به شکل آنلاین انجام می‌دهند؛ اگر شما فقط محصولات خود را در محل نمایشگاه خود به فروش برسانید، قطعا محدودیت مشتریان خود را به میزان قابل توجهی بیشتر کرده‌اید اما از سوس دیگر سفارش آنلاین و تلفن‌ همراه محدودیت‌های جغرافیایی که بازار شما را به خوبی حذف می‌کند.

حال شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه می‌توان از رسانه‌های اجتماعی به منظور فروش آنلاین استفاده کرد؟ پاسخ واضح است؛ اولین نکته اشتراک‌گذاری است.

هنگامی که شما به صورت آنلاین محصولات خود را به فروش می‌رسانید، می‌توانید تخفیف‌هایی را برای خریدارانی که دوستان و آشنایان خود را از طریق رسانه‌های اجتماعی با محصول یا خدمات شما آشنا می‌کنند و آنها را به اشتراک بگذارند، ارائه دهید.

به عنوان مثال به مشتریان خود اعلام کنید که اگر تعداد X نفر از دوستان خود را برای خرید محصولات یکسان از شما معرفی کنند، خرید Nام آنها رایگان است.

دوم اینکه، می‌توان از رسانه‌های اجتماعی به عنوان یک فروشگاه آنلاین استفاده کرد.

صفحات فیس‌بوک می‌توانند به عنوان فروشگاه‌های آنلاین خدمت کنند؛ به عنوان مثال Pinterest اولین ابزار تجاری آنلاین است که بسیاری از کسب‌وکارها از آن استفاده می‌کنند.

این تازه شروع ماجرا است و شما گزینه‌های متعددی را پیشِ رو دارید.

منابع انسانی

کسب‌وکارها تنها محدود به تبلیغات و گفتارهای لفظی برای پیدا کردن بهترین کارکنان نیستند بلکه می‌توانند به منظور استخدام افراد مستعد از طریق رسانه‌های اجتماعی اقدام کنند؛ به عنوان مثال سایت‌هایی مانند لینکداین به آنها اجازه می‌دهند تا فرصت‌های شغلی خود را در سراسر سایت به اشتراک بگذارند و بهترین کاندیدها را بررسی کنند.

عنصر اجتماعی یک لایه کاملا جدید را به روند مصاحبه سنتی اضافه می‌کند؛ شما می‌توانید قبل از مصاحبه با کاندیدهای خود ارتباط برقرار کرده و اطلاعات بیشتری را درباره مهارت‌های آن‌ها و بسیاری موارد دیگر بدست آورید.

این شفافیت مدرن، بسیار دور از فرآیند استخدام قدیمی است و از سوی دیگر در واقع یک دنیای کاملا جدید برای جویندگان کار است؛ شما می‌توانید برای پست‌های منتشر شده در لینکداین با توجه به سطح مهارت‌های خود درخواست استخدام را ارائه دهید و حتی ببینید که چگونه بسیاری از درخواست‌ها تأیید شده‌اند.

شبکه‌سازی

این روزها بیش از گذشته می‌توان به ارزش شبکه‌سازی در رسانه‌های اجتماعی پی برد.

برقراری ارتباط با افراد حرفه‌ای و داشتن ارتباطات مؤثر و بسیار شخصی که در عین شکوفایی و رشد، ماندگار نیز باشد به هیچ‌وجه آسان نیست. اما شما می‌توانید از مشخصات فردی و محتوایی که آنها به طور منظم منتشر می‌کنند، بسیار صحبت کنید.

شبکه لینکداین یکی از گزینه‌های موجود برای این منظور است اما توییتر نیز یک ابزار شبکه باور نکردنی است.

شما می‌توانید بسیار ساده خود را معرفی کرده و مکالمات‌تان را شروع کنید یا با استفاده از توییت کردن به دیگر کاربران، به بحث‌های فعالانه بپیوندید.

در توییتر کاربران به طور معمول شناخت کاملی از یکدیگر ندارند و فعال‌ترین آنها اغلب به صورت روزانه با افرادی که هرگز با یکدیگر روبرو نشده‌اند، تعامل دارند.

کلام آخر؛

این بسیار آسان است که ببینید چه آینده‌ای ممکن است در انتظار شبکه‌های اجتماعی باشد.

مطابق با زمان پیش بروید و آخرین گرایش‌های صنعت خود را بشناسید و به آن‌ها بپیوندید و به منظور شروع قدرتمندانه‌تر پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهید. درباره آن‌چه که مشتریان درباره برندهای رقیب می‌گویند تحقیق کنید و اجازه دهید از استراتژی شما مطلع شوند.

بهتر است از اشتباهات سایر شرکت‌ها پند بگیرید و از آن‌ها برای ساخت و بهبود شرایط خود استفاده کنید. به یاد دشته باشید اگر از پتانسیل شبکه‌های اجتماعی به صورت کامل استفاده کنید، این رسانه‌ها می‌توانند موفقیت را به صورت خلاقانه و با صرف هزینه‌ای اندک برای کسب و کار شما به ارمغان آورند.

تهیه و تدوین : واحد تامین محتوا

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.