آیا تبلیغات محیطی مرده است؟

بشر امروز در عصر تکنولوژی و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی غرق شده اما همچنان تبلیغات بیلبوردی و محیطی زیادی در گوشه و کنار شهرها می‌بینیم. آیا واقعا این تبلیغات می‌توانند مفید باشند؟ باید بگوییم در بسیاری از موارد خیر! حتی می‌توانیم بگوییم رفتن به سمت این تبلیغ ها هم به کلی اشتباه است. اما چرا؟

تبلیغات محیطی در ابتدا چرا شکل گرفت؟ این تبلیغات برای ایجاد Awareness و یا آگاهی از یک برند و محصول و خدمات ایجاد شدند و تاریخچه پیدایش آنها به قبل از دوران اینترنت برمی‌گردد. درواقع در گذشته برای اینکه بخواهیم پیامی را به عده زیادی از مردم برسانیم، نیاز بود این تبلیغ ها را در جلوی چشمان آنها قرار دهیم و خود مردم هم که به دنبال محصول یا خدمات یک شرکت بودند، به این تبلیغات توجه زیادی داشند. اما امروزه اوضاع خیلی تغییر کرده و دیگر کمتر کسی به این تبلیغات توجه می‌کند.

زمان زیاد = هزینه بالا

درواقع در دنیای امروز برای ایجاد Awareness در مورد یک برند، اگر بخواهید با روش تبلیغات بیلبوردی و یا تبلیغات تلویزیونی پیش بروید، باید تبلیغات خود را برای مدت طولانی در معرض دید بگذارید. که البته در این مسیر تبلیغ و پیام شما توسط میلیون‌ها نفر دیده می‌شود اما مشخص نیست چه تعداد از این افراد به سراغ شما خواهند آمد. اگر هم تبلیغ خود را برای مدت کم روی بیلبوردها ببرید شانس اینکه کمتر شناخته شوید بسیار زیاد است. در کنار این مورد باید در نظر داشته باشید که سفارش بیلبورد و ساخت تبلیغ‌تان توسط یک آژانس تبلیغاتی هزینه زیادی روی دست شما خواهد گذاشت. به این هزینه باید هزینه اجاره طولانی مدت بیلبورد برای دیده شدن و شناخته شدن برندتان هم اضافه کنید.

اگر اثرگذاری منفی داشت چه؟

تا همین‌جا هزینه شما بالا رفت اما اگر تبلیغ خود را در سطح شهر در نقاط متعدد قرار دادید و بعدا به این نتیجه رسیدید که این تبلیغ روی مردم اثر منفی گذاشته چه؟ خب حالا باید کمپین تبلیغاتی خود را تغییر دهید و دوباره مقداری هزینه کنید تا تبلیغات جدید خود را بالا ببرید!

درواقع احتمال اینکه تبلیغ شما، در مردم حس منفی ایجاد کند خیلی زیاد است. برای مثال در سطح شهر هم اکنون تبلیغات بیلبوردی شیپور را می‌توانید ببینید که چندان بازخورد مثبتی از نظر مردم در شبکه‌های اجتماعی نداشته است و حتی بسیاری با تغییر آن، سعی در تمسخر این تبلیغات داشته‌اند. این موارد باعث می‌شود که مردم نسبت به برند شیپور کمتر توجه کنند و از نظر آنها، شیپور یک کسب و کار غیر حرفه‌ای به نظر برسد.

مشتریان هدف آن را می‌بینند؟

مورد بعدی که باید به آن توجه کنید این است که نمی‌دانید چه کسانی این تبلیغ را دیده‌اند. درواقع نمی‌توانید یک جامعه هدف برای خودتان مشخص کنید و تبلیغتان را در معرض دیده کسانی قرار دهید که پتانسیل مشتری شدن را دارند. اما در تبلیغات اینترنتی می‌توانید دنبال کنید که تبلیغ شما توسط چند نفر دیده شده. حتی می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های مختلف، تبلیغات خود را در معرض دید افراد مشخصی که به دنبال محصول یا سرویس شما هستند قرار دهید در صورتی که در تبلیغات بیلبوردی، چنین مزیتی برای شما وجود ندارد. البته می‌توانید بالاخره مشتریان هدف خود را در تبلیغات بیلبوردی پیدا کنید اما برای این‌کار باید تبلیغات خود را برای مدت طولانی در معرض دید قرار دهید. همچنین بار دیگر احتمال اثرگذاری منفی تبلیغ شما روی برندتان در این زمان طولانی را هم دوباره باید در نظر داشته باشید.

واکنش بینندگان چیست؟

مورد چهارم در رابطه با واکنش مردم به تبلیغ شماست. شما در نهایت می‌توانید اسم و یا محصول خود را در ذهن مردم ثبت کنید. با قرار دادن آدرس وبسایت و یا شماره تلفن، شانس بسیار کمی وجود دارد که مردم تبلیغات شما را ببینند و آدرس سایت و یا شماره تلفن شما را به خاطره بسپارند. بنابراین اگرچه این تبلیغات برای شناساندن اسم برند شما یا معرفی مثلا محصولی که هرجایی می‌توانید آن را خریداری کنند خوب است، اما برای بسیاری از کسب و کارها جواب نمی‌دهد.

مثلا تبلیغ بیلبوردی برای جدیدترین آبمیوه سن‌ایچ می‌تواند خوب باشد چرا که مردم می‌دانند مثلا سن‌ایچ آب پرتقال جدیدی عرضه کرده است و با رفتن به اولین سوپر مارکت می‌توانند آن را خریداری کنند اما آیا همین اثر گذاری را در برابر سرویس آنلاین شما خواهند داشت؟ ما بعید می‌دانیم.

پس بهترین روش تبلیغاتی چیست؟

تبلیغات آنلاین، پاسخ مناسب این سوال است. شما می‌توانید سرویس آنلاین خود را در فضای آنلاین تبلیغ کنید. آن را در برابر دیدگان افرادی که به دنبال آن هستند قرار دهید و آنها را با یک کلیک ساده به سمت کسب و کار خودتان بکشانید. از طرف دیگر هزینه‌های تبلیغات آنلاین به مراتب کمتر از تبلیغات بیلبوردی است. از طرف دیگر اگر تبلیغات شما اشتباه باشد و اثرگذاری منفی داشته باشد، به سادگی می‌توانید آن را تغییر دهید و حتی اگر لازم باشد با یک عذر خواهی، نظر مردم را دوباره به سمت خود جلب کنید. از نظر زمانی نیز تبلیغ شما بسته به نوع آن، می‌تواند برای همیشه در فضای مجازی وجود داشته باشد و حتی با جست و جو درباره نوع فعالیت شما، به آن رسید.

در مجموع باید بگوییم تبلیغ بیلبوردی هنوز نمرده و در آینده هم نمونه‌های زیادی از آن را خواهیم دید و همچنان در شهر با آنها برخورد خواهیم کرد. اما قطعا دیگر این تبلیغ ها مثل ده سال پیش برای هر کسب و کاری مناسب نیست و فقط برای معدود کسب و کارها پاسخگو است. نظر شما در این زمینه چیست؟ آیا می‌توانید به تبلیغ  بیلبوردی برای کسب و کار خود اعتماد کنید؟

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب = بازاریابی صنعتی: Mrvisitor.ir

موسسه تحقیقات بازاریابی ایده = تحقیقات بازاریابی: Mrioi.com

آدرس: تجریش، غلام جعفری، پلاک 37، موسسه تحقیقات بازاریابی ایده.

Social Media