آموزش-فرایندهای-تجاری…., بزاززاده

آموزش فرایندهای تجاری

آموزش فرایندهای تجاری….

با توجه به اهمیت آموزش بازاریابی و شناخت نظر های بزرگان علم مدیریت؛ در این مطلب به آموزش فرآیند های تجاری با توجه به نظر بزرگان این رشته می پردازیم.

مهندس آمریکایی فریدریک ونیس لوتایلور در اوایل قرن بیستم کیفیت فرآیند های صنعتی را ارتقا و تحت تاثیر قرار داد. شاید بتوان به نوعی او را یکی از اولین افرادی که به آموزش های فرآیند های تجاری و شناخت آن پرداخت، قلمداد کرد. اصول مدیریت های آن بر روی استاندارد سازی آموزش فرآیند های تجاری و آموزش سیستماتیک و نقش کارکنان و مدیران تمرکز دارد. روش های او به صورت گسترده در آمریکا، روسیه و بخشی از اروپا بکار گرفته شده است و باعث توسعه مطالعه های زمان و حرکت و تکنیک های بهنیه سازی ماندنی در نمودار سازمانی گردیده است.

در انتهای قرن بیستم پیتر دراکر وقت زیادی بر روی ساده سازی وغیر متمرکز نمودن فرآیند ها نمود که منجر به مفاهیم برون سپاری گردید. این شخص نیز با در نظر گرفتن اهمیت آموزش فرآیند های تجاری به بررسی و تحقیق پرداخت.

سایر تعریف ها در فرایند های تجاری:

در ابتدای ۱۹۹۰ همکاری شرکت های آمریکایی و زیر مجموعه هایشان در دنیا شروع به باز مهندسی آموزش فرآیند های تجاری شد. این کار به منظور به دست آوردن رقابت پذیری که در دهه های پیشین از دست داده بودند شکل گرفت.

داون پورت(۱۹۹۳) فرآیند های تجاری را به صورت زیر تعریف می کند:

“مجموعه ای از فعالیت های اندازه پذیر و ساختار یافته که به منظور تولید محصول خاص برای مشتری یا بازار خاص طراحی شده اند؛ که تاکید فراوان بر نحوه انجام کار از سازمان بجای تمرکز بر محصول دارد. یک فرآیند، یک سفارش مشخص از فعالیت های کاری در زمان و فضا می باشد که شامل شروع و پایانی است و به صورت واضح تعریف شده است. یک ساختار فعالیت و انتخاب یک روش فرآیندی مستلزم اعمال مهم مشتری است و فرآیند ها ساختاری هستند که توسط آن سازمان ها برای مشتری ارزش آفرینی می کنند.”

این تعریف شامل ویژگی های خاص می شود که یک فرآیند باید داشته باشد و این مسئله خود به اهمیت آموزش فرآیند های تجاری تاکید می نماید.

این ویژگی ها با تمرکز در آموزش فرآیند های تجاری و در منطقه های تجاری فرآیند ها بدست می آیند تا تمرکز برچشم انداز تولید شکل گیرد. از تعریف دوان پورت می توان نتیجه گرفت که یک فرآیند تجاری باید حدود مشخص و واضح و ورودی و خروجی داشته باشد که شامل اجزا کوچکتر و فعالیت ها می شود که در طول زمان سفارش داده می شوند و در آموزش فرآیند های تجاری نیز لحاظ می گردند. بنابراین باید یک دریافت کننده سفارش مشتری وجود داشته باشد و انتقال آن باید منجر به خلق ارزش برای مشتری گردد تا آموزش فرآیند تجاری کامل شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:  کانال تلگرام آقای بازاریاب   |    پیچ اینستاگرام بزاززاده  

دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

12 دیدگاه روشن آموزش فرایندهای تجاری

 • Avatar
  محمد نوجوان

  در بازاریابی البته آموزش از کارکنان شروع شود وبه طور جدی این کار پیش رود وبازاریابی از درون سازمان شروع شود نتیجه قابل توجهی خواهد داشت پس نظریه فیلسوف آمریکایی درست میباشد وما هم باید راه اون رو در بازاریابی از داخل سازمان ادامه بدهیم

 • Avatar
  محمد مهدی مهری

  نظر داون پورت ?

 • Avatar
  مونا طالبی

  این عمل کرد این فعالیت وفرآینده مستلزم مهم مشتری است این ویژگی باعث یک فعالیت تجاری باید ورودی وخرجی داشته باش وطول زمان درکشور ما هم این فرآیند عملی شود

 • Avatar
  علیرضا شعبانی اصل

  سیستماتیک کردن کسب و کار موجب افزایش بهرهوری و کاهش ساعت و هزینه کاری میشود

 • Avatar
  سعید نجاران

  با سلام
  مدیریت فرآیند تجاری علاوه بر خودکار سازی گردش کار قابلیت های دیگری را فراهم کرده است . این مزایا عبارتند از
  ۱: مستند سازی و تعریف فرآیند ها
  ۲ : خو کارسازی اجرای فرآیند ها
  ۳ : شناسایی فرصت ها و بهبود فرآیند ها
  ۴ : حذف فعالیت‌های غیر ضروری
  ۵ : کنترل کارایی فرآیند های در حال اجرا
  ۶ : همکاری مشتری و شرکا
  ۷ : کاهش منابع مورد نیاز
  ۸ : افزایش هماهنگی
  ۹ : افزایش رضایت مندی مشتری
  ۱۰ چابکی سازمان

 • Avatar
  مریم اوجانی

  طبق دیدگاه دوان پورت می توان نتیجه گرفت که در اخر نتیجه کار زمانی مشخص میشود که منجر به خلق ارزش برای مشتری شود که شامل ارزش کاربردی و ارزش پولی و ارزش اجتماعی و ارزش روانی می شود.

 • Avatar
  نسيم رضاپور

  در کل فرایند به مجموعهٔ فعالیت‌های به هم پیوسته‌ای اطلاق می‌شود که برای ایجاد یک یا چند تغییر تعریف شده طراحی و پیاده شده‌است. در ضمن هر فرایند با یک فعالیت مشخص آغاز و با یک فعالیت مشخص نیز پایان می‌یابد. تشخیص این فعالیت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برای شناسایی فرایند برخوردار است. به منظور تأکید بر ضرورت تشخیص فعالیت‌های آغاز کننده و خاتمه دهنده، فرایند را به عنوان مجموعهٔ فعالیت‌های به هم پیوسته‌ای که با یک فعالیت مشخص آغاز می‌شود و با یک فعالیت مشخص پایان می‌یابد، نیز تعریف کرده‌اند.

 • Avatar
  فاطمه سالم جو

  در این جا من عرض میکنم که با عملکرد مهندس فردریک ونیس لوتایلور و پیتر دراکر و گفته های داون پورت بسیار موافقم ?

 • Avatar
  ریحانه گلدوست

  سيستم مديريت فرايندهاي تجاري دوران ، سيستمي است که امکان تعريف، اجرا، مديريت ، مانیتورینگ و نظارت بر فرايندهاي کاري را بصورت تصويري و شماتيک فراهم مي نمايد. جهت اجراي مکانيزه فرايندها ، به سه رکن اصلي فرمها ، گردش کاريها و گزارشات نياز است. در خصوص فرمها، بستر نرم افزاري دوران (DSF) امکان ساخت و بکارگيري انواع فرمها را فراهم مي کند. در خصوص گزارشات ، سيستمهاي گزارش ساز و همچنين داشبورد مديريت دوران امکان ساخت انواع گزارشات را ارائه مي کنند. و در خصوص گردش کاریها ، موتور گردش کار دوران امکانات حرفه ای برای پیاده سازی فرایندهای سازمانی را فراهم می نماید

 • Avatar
  امیرحسین کحالی

  مدیریت فرایند تجاری علاوه بر خودکارسازی گردش کار قابلیتهای دیگری را فراهم کرده‌است این قابلیتها به سازمانها این امکان را می‌دهند که بتوانند فرایندهای بیشتری را کنترل کنند. برخی از مزایای استفاده از BPM به شرح زیر می‌باشد:

  مستندسازی و تعریف فرایندها: استانداردهایی مانند BPMN امکان مستندسازی فرایندها را فراهم می‌نماید.
  خودکار سازی اجرای فرایندها: با BPM تمام قوانین و منطق‌های تجاری سازمان اتوماتیک خواهند شد.
  شناسایی فرصتها و بهبود فرایندها: همچنین BPM معیارهایی را فراهم می‌کند برای اندازه‌گیری هزینه فرایندها و زمان اجرا که در این صورت بهینه‌سازی بر اساس نتایج واقعی خواهد بود.
  حذف فعالیتهای غیر ضروری: در BPM به کمک مدلسازی فرایندها، سازمانها می‌توانند فرصتی برای حذف کارهای غیر ضروری داشته باشند.
  کنترل کارایی فرایندهای در حال اجرا: BPM با ابزارهای نظارتی امکان نظارت وضعیت فرایندها را ممکن می‌سازد در نتیجه این کنترل باعث ثبات و سازگاری فرایندها برای رسیدن به کیفیت بیشتر و بهینه کردن آنها برای کارایی بیشتر می‌شود همچنین قابلیت اندازه‌گیری آنها باعث می‌شود که دید مدیریتی بهتری داشته باشیم.
  همکاری مشتری‌ها و شرکا در فرایندهای تجاری: BPM امکان همکاری مشتریان و شرکا را از خارج از سازمان فراهم می‌کند؛ و برای فرایندهایی که در خارج از محدوده سازمان قرار دارند. بسیار کاربردی خواهد بود.
  کاهش منابع مورد نیاز: فرایندهای کسب و کار به افراد و منابع بسیاری نیاز دارند تا اجرا شوند. BPM می‌تواند تعداد منابع مورد نیاز برای یک فرایند را کاهش می‌دهد
  افزایش هماهنگی: BPM هماهنگی بین بخش‌های مختلف یک شرکت را از بعد جغرافیایی بهبود می‌بخشد.
  افزایش سرعت اجرای سیکل فرایندها: BPM با کاهش زمان اجرای فرایندها و امکان اجرای موازی آنها سرعت کسب و کار را بهبود می‌دهد.
  افزایش رضایتمندی مشتری: با کاهش زمان اجرا و اطمینان از درستی آنها باعث می‌شود که مشتریان سریعتر و اسانتر به نیازمندی‌های خودشان برسند.
  چابکی سازمان: BPM این امکان را برای سازمانها فراهم می‌کند که در صورت تغییر شرایط به راحتی بتوانند تغییرات را در فرایندها اعمال کنند. به این ترتیب به حفظ موقعیت سازمان در بازار رقابتی کمک می‌نماید.

 • Avatar
  زهره مرادی

  مدیریت فرایند تجاری سیستمی ست که طی یک چرخه اتفاق میافتد , طراحی وآنالیز,پیکربندی,اجرایی کردن,ارزیابی,…

 • Avatar
  كيومرث بهتاش

  با توجه به اينكه مديريت تجاري اين سيستم خيلي مهم و حساس است از ورود تا زماني كه بدست مشتري ميرسد و خدماتي كه به مشتري داده ميشه و جلب رضايت مشتري براي حفظ مشتري كه آينده شركت مربوط به خلق مشتري است

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

سایدبار کشویی

درباره من و دوستانم

درباره من و دوستانم

سید حجت بزاززاده؛ دکتری بازرگانی گرایش بازاریابی؛ تخصص اصلی من تحقیقات بازاریابی و مشاوره در خصوص بازاریابی صنعتی است؛ البته در حوزه بازاریابی بین الملل هم به طور جدی در حال فعالیت هستم. ارتباط با صنعت را همیشه دوست داشته ام و در کنار کارهای روزمره ام، سعی می کنم بهترین تئوری ها و مقالات تخصصی در حوزه بازاریابی را در قالب سایت بازاریابی آقای بازاریاب در اختیار علاقه مندان قرار دهم. شایان ذکر است که در طول 7 سال فعالیت صنعتی خود تا به حال در بیش از 36 شرکت و واحد صنعتی به عنوان مدیر بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مشاور همکاری داشته ام؛ بر این باورم راه موفقیت صنعت ایران در حوزه فروش و بازاریابی داخلی و بین الملل مجهز شدن به ابزار بازاریابی صنعتی و تحقیقات بازاریابی است!

تلفن: 02122733086 

ایمیل:  Info@mrioi.com

سایت آقای بازاریاب = بازاریابی صنعتی: Mrvisitor.ir

موسسه تحقیقات بازاریابی ایده = تحقیقات بازاریابی: Mrioi.com

آدرس: تجریش، غلام جعفری، پلاک 37، موسسه تحقیقات بازاریابی ایده.

Social Media