۱۳ تیر, ۱۳۹۶

آموزش بازاریابی و شناخت بازار هدف

بازار هدف برای هر محصولی مختلف و متفاوت است و این مسئله می تواند بر فروش تاثیر گذار باشد اما، همان گونه که فروش تحت تاثیر شناختی مفید از بازار هدف قرار می گیرد، آموزش بازاریابی به نیرو های فروش هم تا حدود زیادی تحت تاثیر شناخت کافی از بازار هدف قرار می گیرد.

بازار هدف و باید و نباید های مختلف در آموزش بازاریابی

بازار هدف بازاری است که؛ شرکت یا سازمان و یا یک فروشنده ی خرده فروش تصمیم می گیرد فعالیت های تجاری خود را بر اساس نیاز های آن بازار برنامه ریزی کند بنابر این، شناحت ویژگی های بازار هدف از مهمترین مسائل در آموزش های بازاریابی است که پیش روی یک بازاریاب قرار خواهد گرفت. بازار هدف می تواند نیازمند محصولی خاص با ویژگی های خاص باشد و یا نیازمند محصولی متفاوت و یا حتی معمولی باشد گاهی مواقع فرهنگ های مختلف بازار های هدف نه تنها فروش بلکه آموزش بازاریابی را تحت تاثیر قرار می دهند.

به عنوان نمونه؛ ممکن است بازاری نسبت به فروش بعضی از محصول ها از نظر فرهنگی حساسیت های خاصی داشته باشد. در بازار ایران فروش عینک های طبیِ رنگی شامل حساسیت های فرهنگی خاص است، در بازار کشور ایران مردم جامعه علاقه ایی ندارند که عینک های طبی و دائمی خود را با رنگ های قرمز یا بنفش و… خریداری کنند و معمولا رنگ سفید و مشکی برای آن ها اولویت است این مسئله در آموزش بازاریابی به نیرو های یک شرکت می تواند تا حد زیادی تاثیر داشته باشد. گاهی مواقع ویژگی های مذهبی بازار هدف مانع از فروش بعضی از محصول ها می شود که این مورد نیز در آموزش بازاریابی حائز اهمیت است. به عنوان نمونه؛ در بازار کشور ما، فروش مشروب های الکلی با توجه به ویژگی های مذهبی بازار هدف در ایران، امری نکوهیده است بنابر این، بسیاری از شرکت هایی که در این حوزه فعالیت می کنند با توجه به آموزش های بازاریابی به شناخت ویژگی های بازار های هدف مختلف در حیطه ی فروش محصول خود می پردازند.

آموزش بازاریابی برای هر محصولی باید با توجه به شناخت کاملی از بازار های هدف مد نظر صورت گیرد و شناخت کافی در ارتباط با بازار های هدف می تواند تاثیر فوق العاده ایی در بهینه کردن آموزش های بازاریابی و کارآمدی فروشی موثر داشته باشد.

تهیه و تدوین: تیم تولید محتوا


 

ممکن است به مقالات زیر علاقمند باشید :

Segmentation و انتخاب بازار هدف

نقش بازار و مزایای آن در آموزش بازاریابی

 

 

 

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.