Skip to main content

آقای معمار(مستر معمار)

یکی بود، یکی نبود. غیر از خدای مهربون، توی این دنیای شلوغ و پر هیاهو که یه عده، علم و تجربه چند ساله شونو تو گاوصندوق اسرارشون واسه خودشون نگه داشتن و با هیچی، جز پول معامله اش نمی کنن، چندتا جوون با همت، با یه حس پاک، کاری رو شروع کردن کارستون….. البته نه کارخونه زدن…!!! نه بنگاه….!!! بلکه سایت زدن!!! شاید پیش خودتون فکر کنین، خوب خیلی ها سایت میزنن..؟؟!!

اما هدف اونا با بعضی از اون خیلی ها فرق داره؛ یه نیت پاک؛ “بدون هیچ چشم داشت” ، “در پی توسعه آموزش” ، “برای انتقال تجربه ها”….. این عین جملات مدیر سایتشونه: “آقای بهنام رستگار” کارشناس ارشد رشته معماری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران. رفتیم سراغ این مدیر پرتلاش؛ از ایشون در مورد رزومه علمی و اجرائیشون پرسیدیم، فرمودند ۲۰ ساله که در حرفه معماری فعالیت دارن و در رزمه‌ی کاریشون عمدتاً فعالیت‌هایی در زمینه‌ی طراحی، مشاوره‌‌ی مهندسی و اجرای برخی پروژه‌های ریز و درشت معماری و شهری دیده می‌شه. ایشون در حال حاضر کارشناس‌ارشد گروه معماری و طراحی محیط در پژوهشکده‌ی مطالعات توسعه، وابسته به سازمان جهاد دانشگاهی تهران هستند و در سال‌های اخیر در این گروه به فعالیت در‌ زمینه‌ی طراحی ساختمان‌های انرژی ‌کارآمد اشتغال داشتند؛ و البته تمایل و علاقه شخصی ایشون در زمینه اجرای درست و اصولی ساختمان ها در کشور هست. پرسیدیم: آقای مهندس، لطفاً در خصوص دلیل تأسیس سایت مستر معمار و چگونگی تشکیل هسته‌ی اولیه اون توضیح بفرمایید؛ پاسخ دادند:

آقای معمار نام یک گروهه، مرکب از دانش‌آموختگان رشته‌های راه، معماری، سازه و تأسیسات که بدون هیچ چشم‌داشتی و با باور به اینکه تجربه برتر از علم هست، در پی توسعه‌ی آموزش و ایجاد بستری برای انتقال تجربه‌‌های حرفه‌ای و نوآوری در حوزه‌ی راه و ساختمان هستند. همونطور که در بخش «درباره ما» در سایت نوشته شده، کار ما گروهی هست. وگر نه، منِ مدیر سایت نه این کار را بلد بودم و نه الان بلدم. ایده اولیه اش هم مالِ ما نبود. یکی از دوستان این ایده را مطرح کرد که دور هم جمع بشیم و با هدف کمک کردن به دوستان خود که در حال حاضر یا دانشجواند و یا تازه به این حرفه پیوستند، مطالب واقعی و کارآمد رو از طریق سایت به صورت رایگان ارائه کنیم. ما هم با دوستانی که به هم اعتماد داشتیم دور هم جمع شدیم و داستان شروع شد…

چه داستان خوبی…… پیش خودم فکر کردم وقتی کاری رو با نیت خیر شروع کنی، انگار تا آخر راه حضور گرم خدا رو کنار خودت احساس میکنی، جایی کم نمیاری، همیشه با انرژی تمام به دیگران خدمت میکنی… بدون منت و بدون توقع.. و چه آرامشی داره این حس خوب…… از ایشون مدت زمان فعالیت سایت و موفقیت هاشون رو در این زمینه جویا شدیم…… فرمودند:

الان تقریباً سه ماهه که شروع به‌کار کردیم و تقریبا دو ماهه که سایت دایر شده. در لحظه لحظه‌ی کار با باور به اینکه ما این کاره نیستیم، از هر کسی که می‌شناختیم و یا خدا پیش پای ما گذاشت کمک گرفتیم. الآن هدف خودمون رو ایجاد بستری برای انتقال تجربه‌ی حرفه‌ای تعیین کردیم. بستری که در اون تمام کسانی که سال‌هاست در موضوعات مرتبط با راه و ساختمان کار کردند، بتونند تجربیات اجرایی و یا تولیدی خودشون رو ارائه کنند؛ تا هم بقیه اونها رو بشناسند و هم از این طریق مطلبی رو یاد بگیرن و به کار خودشون کیفیت ببخشن. فعلاً در این مسیر جلو میریم تا ببینیم خدا چی می‌خواد…

یکی یکی داشت چراغ های ذهنم روشن میشد. از حرفاشون فهمیدم یکی از راههای رسیدن به موفقیت کمک خواستن و مشورت گرفتن از اهل فنّه؛ و باز همون حضور گرم خداست؛ که این اهل فن رو در مسیر راه انسان قرار میده….. و توکل به خدا، که از هر در بسته ای کلید امیدی می سازه…… پرسیدیم: برنامه تون واسه ادامه راه چیه؟ جواب دادن:

در حال حاضر الکسا، رنک حدود ۳۸۰۰ را برای ما تعیین کرده و البته گوگل هنوز ما رو به رسمیت نشناخته‌. به دنبال این هستیم تا با کمک همکاران و مشاوران سایت، امکان شناخته‌شدن سایت رو در گوگل فراهم کنیم و به موازات اون از همه‌ی کسانی که تجارب خوبی در زمینه‌ی کارهای اجرایی دارن خواهش کنیم، اگه دوست دارن ما رو یاری کنند. ما به این باور داریم که اگر بستر خوبی ایجاد بشه، آدم‌های خوبی هستند که داشته‌های خود رو در اون بستر برای همه به اشتراک بگذارند..

ازشون تشکر کردم بابت همه نکات خوبی که بهم یاد دادند…… نیت پاک؛ همت و تلاش و پشتکار و توکل به خدا….. اکسیری که به هر کاری بزنی بیشتر راه موفقیت رو طی کردی…. کاش همه ما یاد می گرفتیم تو حساب کتابای این دنیا همیشه هم دو دوتا، چهارتا نمیشه… بعضی وقتا میشه نیت خیر داشت و در راه خدا بی مزد و بی منت به خلق خدا خدمت کرد…. اون وقت دو دوتا میشه بیست تا….شایدم بیشتر…!!!


شماره تماس جهت مشاوره!