۸ دی, ۱۳۹۷

آشنایی با بخش های مختلف بازار ایرانی، تیمچه…

بازار در ایران یعنی نبض زندگی… شاید بگویید این جمله اغراق است اما، واقعیت این است که مردم کشور ما عاشق این مکان ها هستند. بازار های ایرانی حتی در زمان رکود و شرایط بد اقتصادی پر جنب و جوش و شاد هستند. مکان های پر از انرژی که می توانند شادی را به افراد منتقل کنند و باعث کسب و کار و رونق اقتصادی شوند. در کشور ایران این مکان ها تجاری دارای چندین بخش است. ما در این مطلب تلاش می کنیم شما را با تیمچه و نوع کارکرد آن بیشتر آشنا کنیم.

تیمچه چیست؟

تیمچه در بیشتر بازار های ایرانی دیده می شود. اما، تیمچه چیست؟ واژه تیم در زبان فارسی به معنای کارونسرا بوده است. این واژه در سفرنامه ناصرخسرو آمده است که نشانه قدمت آن است. هنگامی که از تیمچه یاد می شود به معنای این است که به کاروانسرای کوچک اشاره شده است. در حال حاضر تیمچه به کاروانسرا ها یا سرا های کوچک و سرپوشیده اطلاق می شود. سرپوشیده بودن تیمچه ها سبب شده است که این مکان ها محلی مناسب برای عرضه کالا های با ارزش باشند. زیرا این گونه کالا ها با سرپوشیده بودن تیمچه ها از گزند باد، باران و آفتاب در امان هستند. به همین دلیل معمولا تیمچه ها به محلی اطلاق می شوند، که کالا های گرانی مانند فرش، یا بلور و کریستال در آن ها عرضه می شود. در بازار های ایران وجود تیمچه بخشی ضروری در بازار محسوب می شده است. به عنوان نمونه: بازار تهران دارای تیمچه است. بازار تبریز نیز دارای تیمچه امیر است. بازار بزرگ قزوین با تیمجه حاج رضا زیبا شده است.

اندازه تیمچه

البته اندازه تیمچه ها در شهر های مختلف بسته به داد و ستدی که در آن شهر صورت می گرفته است متفاوت بوده است. در زمان های گذشته شهرهایی که در مسیر جاده ابریشم در ایران قرار داشتند دارای تیمچه های بزرگ تری نسبت به سایر شهر ها بوده اند. زیرا، در این محل ها امکان داد و ستد و مبادله کالا ها بسیار بیشتر بوده است و محل عبور و مرور کاروان های بزرگ تجاری بوده اند که کالا های با ارزشی را با خود حمل می کردند.

امروزه تیمچه ها به غیر از کالا های با ارزش، کالا های فانتزی نیز عرضه می کنند. بسیاری از مردم معتقدند می توانند در تیمچه ی بازار کالای لوکس یا کادویی دلخواه خودشان را پیدا کنند و این تفکر، ریشه در کارکرد این بخش، از زمان گذشته تا به امروز دارد.

 

ممکن است به مقاله های زیر علاقمند باشید:

 

 

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.