۱۹ دی, ۱۳۹۷

آشنایی با بازار های ایرانی، بازار زنجان؛ سفری از زمین به آسمان!!!

در سایت آقای بازاریاب ما در مطالب متنوعی شما را با انواع بازار های ایرانی از جمله بازار اصفهان، شیراز و تبریز آشنا کرده ایم. در این مطلب نیز قصد داریم شما را بازار زیبای زنجان آشنا کنیم.

زنجان قطب کسب و کار ایران زمین

بازار زنجان از جمله بازار های معروف ایرانی است که ثبت ملی شده است. این بازار زیبا طولانی ترین و بزرگترین بازار سرپوشیده ایران و جهان است. این مکان در زمان حکومت قاجار و در زمان سلطنت آقا محمد خان قاجار شروع به ساخته شدن کرد و  در سال ۱۲۱۳ در زمان حکومت فتحعلی خان قاجار خاتمه یافت. البته در طی زمان تکامل بیشتری یافت و بسیار گسترده تر شد و تا سال ۱۳۲۴ مکان های مختلف دیگری مانند: مسجد ها، حمام ها و سایر سرا های دیگر به آن اضافه شد. از ویژگی های این بازار زیبا این است که، به صورت یک خط مستقیم شکل گرفته است. این مکان آن چنان پویاست که شما گذر زمان را در آن احساس نمی کنید و برای دیدن کامل آن یک روز و حتی یک هفته هم کم است! این مکان فوق العاده از مکان های زیبای زنجان محسوب می شود که هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می کند و شهرت جهانی دارد.

کسب و کار های فعال

فعالیت ها و کسب و کار های مختلفی در این مکان در جریان است. می توان در حالت کلی تر کسب و کار های فعال در این بازار را به ۸ گروه تقسیم کرد. راسته بزاز ها، راسته زرگر ها، راسته سراج ها، راسته کفاش ها از راسته های معروف این مکان زیبای زنجان هستند.

کاروانسرا ها

البته کاروانسرا های زیبا نیز در این مکان تاریخی وجود دارد. به عنوان نمونه؛ کاروانسرای حاج کربلایی علی و کاروانسرای حاج علی قلی از کاروانسر های زیبای زنجان است که در قلب تپنده کسب و کار زنجان قرار گرفته اند.

مسجد جامع زنجان

معماری این مکان فوق العاده و چشم نواز است تا جایی که دائما باید دوربین به دست باشید… جناغی های محسور کننده، ضربی های زیبا، حجره ها، قوس ها، طاق ها، حصیری ها، کاشی کاری ها، ستون های گلدانی مانند و هزاران بخش دیگر آنچنان شما را در خود غرق می کند که گذر زمان را متوجه نمی شوید و با قدم گذاشتن در این مکان گویی در تونل تاریخ قرار گرفته اید! این زیبایی ها تمام شدنی نیست تا جایی که در مسجد جامع زنجان و دل بازاری بزرگ به اوج خود می رسد و شما را به گنبد افلاکی آسمان پیوند می دهد.

سفری از زمین به آسمان را می توانید در بازار زنجان تجربه کنید…

 

ممکن است به مقاله های زیر علاقمند باشید:

 

 

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.