سایت تخصصی بازاریابی، آقای بازاریاب

در مطلب های قبلی سایت مستر ویزیتور به بررسی بازاریابی اینترنتی,الکترونیکی,تحت وب و یا انلاین  پرداختیم در این مطلب تلاش می کنیم تا تفاوت کسب و کار الکترونیکی را با تجارت الکترونیکی بیان کنیم.

سایت تخصصی بازاریابی - مارکتینگ - بازاریابی - بازاریابی اینترنتی – بازرگانی – اصول بازاریابی - - visitor - MRVisitor مدیریت بازاریابی –marketing -639

کسب و کار الکترونیک عبارتست از کاربردی کردن کلیه سیستمهای اطلاعاتی برای تقویت و کنترل فرایندهای کسب و کار. امروزه این فرایندها با استفاده از تکنولوژی‌های مبتنی بر وب توسعه می‌یابند .

کسب و کار الکترونیکی در یک تعریف ساده واژه‌ای به معنی انجام کسب و کار با استفاده از ارتباطات راه دور و ابزارهای مرتبط است . تجارت الکترونیک از این دست دارای مفهومی کوچکتر و محدودتر نسبت به کسب و کار الکترونیکی است . در تجارت الکترونیک حتماً باید بین دو طرف پول رد و بدل شود ( تا به مفهوم تجارت برسیم ) ولی در کسب و کار الکترونیک لازم نیست پولی مبادله گردد . به عنوان مثال دادگاهی که در آن محاکمه از طریق فضای اینترنتی انجام میگردد کسب و کار الکترونیک محسوب می‌شود .

کسب و کار الکترونیک

کسب و کار الکترونیک باعث می شود تا فرایند های تجارت، روابط و داد و ستد جهانی گردد. محیط تجاری شرکت، ممکن است، شامل یک شبکه جهت دسترسی به سازمان های عمومی یا شبکه هایی که با محافظت خاص برای دسترسی افرادی خاص طراحی شده و یا حتی شبکه داخلی باشد که برای دسترسی افراد و کارمندان داخل شرکت طراحی شده است. کسب و کار الکترونیک تنها قراردادن یک صفحه شبکه ای نیست. بلکه محیط مدل های تجاری اعم از تجارت با کارمندان، مشتریان، تامین کنندگان و شرکا است.

تجارت الکترونیک

دریک تعریف ساده ، تجارت الکترونیک را می توان انجام هر گونه امور تجاری و بازرگانی از طریق شبکه جهانی اینترنت بیان کرد. در یک تعریف دقیقتر: تجارت الکترونیک یعنی انجام معامله ها از طریق شبکه، یا خرید و فروش محصول ها و خدمات از طریق فروشگاه های اینترنتیِ وب. این امور می توانند شامل خرید و فروش عمده یا خرده کالا های فیزیکی و غیر فیزیکی مانند محصول های غذایی یا نرم افزار های کامپیوتری و ارائه خدمات به مشتریان نظیر مشاوره های پزشکی یا حقوقی و یا دیگر موارد تجاری مانند تبادل کالا با کالا ، راه اندازی مناقصه ها و مزایده ها باشد.

سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی (OECD)تجارت الکترونیک را چنین تعریف کرده است:”انجام تجارت کالا ها و  خدمات از طریق تار جهان گستر،‌ چه آن دسته از کالا ها و خدماتی که قابلیت ارایه و تحویل از طریق تار جهان گستر را دارند و خواه آن هایی که این قابلیت در آن ها وجود ندارند. (Janathan Coppel 2000)

در تعریفی دیگر تجارت الکترونیک خرید و فروش کالا ها، خدمات و اطلاعات با استفاده از شبکه ‌های رایانه­ای از جمله تار جهان گستر ارایه شده است. ونیستون کالاکاتا؛ تجارت الکترونیک را از چهار منظر زیر تعریف می کند:

دیدگاه ارتباطی: تجارت الکترونیک ارایه دهنده اطلاعات، محصول ها / خدمات یا پرداخت ها از طریق خطوط تلفن، شبکه ‌های رایانه­ ای و یا هر وسیله الکترونیک دیگر است.
دیدگاه فرایند کسب و کار: تجارت الکترونیک کاربردی از فناوری در خودکار کردن معامله های تجاری و جریان های کاری است.

دیدگاه خدماتی: تجارت الکترونیک ابزاری است که علایق و خواسته ‌های شرکت ها، مشتریان و مدیریت را مخاطب قرار داده و اداره می ‌کند، از هزینه‌ های خدمات می کاهد، کیفیت کالا ها را بهبود می‌بخشد و سرعت تحویل کالا را افزایش می‌ دهد.

دیدگاه برخط: تجارت الکترونیک ظرفیتی برای خرید و فروش محصول ها و اطلاعات و همین­طور سایر خدمات پیوسته بر تار جهان گستر را فراهم می ‌سازد.

واضح است که تجارت الکترونیک در بسیاری از زمینه ‌ها قابل توصیف است اما؛ شاید مفیدترین توصیف آن با تجارت ارتباط پیدا می‌ کند. در مطلب های آینده با ادامه ی این مبحث جذاب همراه شما هستیم.


نویسنده : سرکار خانم منیره عابدی

 

مطلب قبلیمطلب بعدی

34 دیدگاه

 1. بنظر بنده بنگاههای تجاری فعال در امور بازرگانی باید به سازمان تجارت جهانی ورود کرده و در وضعیت رقابتی قرار گیرند. بنابراین استفاده از فناوریهای نوین تجاری در بنگاههای صادراتی مورد تاکید قرار می گیرد. از آنجا که موفقیت در کسب و کار الکترونیک نیازمند توجه به عوامل جانبی و تاثیرگذار بر آن است ، لذا مدیریت حرفه ای و به کارگیری نیروی کار متخصص برای تقویت کسب و کار الکترونیک برای بنگاهها توصیه می شود.

 2. به نظر من‌تمامی مطالب دوستان و نویسنده صحیح می باشد ولی به عرض دوستان برسانم که کشور هایی در زمینه تجارت الکترونیک و کسب و کار الکترونیک‌موفق ترند که بسترهای بسیار مناسب سخت افزاری و نرم افزاری را برای عموم مردم در اقصی نقاط کشور تعبیه کرده باشند و البته با قوانین و ضوابط جهانی نه قوانین سختگیرانه سیاسی و تعصبی و تعمیم آن به کل جامعه… دلیل عقب افتادگی کشوری مثل ایران در زمینه اشتغال زایی و وابستگی کشور به درآمدهای نفتی عدم توجه مدیران و حکومت‌‌ به اشتغال هایی از این طریق است…

 3. به نظرمن قبل از انجام تجارت الكترونيك وكسب وكار الكترونيك بهتر است افرادآن جامعه با فرهنگ و نوع استفاده ازاين شيوه اشنا شوند واز قوانين ومقررات اين شيوه اگاه شوندوبعداز آن وارد تجارت هاي خارجي شوند ؛ونيز افراد جامعه واقعأبه سمت الكترونيك شدن كار ها حركت كنند نه اينكه فقط تعداد اندكي بسته به نوع كار از آن استفاده كنند.

 4. استفاده از کسب و کار الکترونیک امروزه بسیار موسوم و متداول شده است ولی به شرط اینکه استفاده از این نوع کسب و کار و به روز بودن و نوع استفاده درست آن به کل جهان تعمیم داده شود نه فقط مختص کشورها ی صنعتی و پیشرفته که با علم به روز دنیا گام به گام پیش میروند چرا که در این نوع تجارت افراد فقط از طریق این شبکه ها با هم معامله میکنند پس باید آگاهی و علم استفاده از این تجارت را داشته باشند از فقیر ترین کشورها تا غنی ترین کشور دنیا تا بتوانند با یکدیگر کسب و کار الکترونیکی داشته باشند و این مهم به عهده دولت‌ها است که بسترهای مناسب این نوع کسب و کار را برای بنگاهای اقتصادی فراهم نمایند.

 5. با توجه به تعریفی که دوستان ارائه دادندهر نوع خریدو فروش الکترونیکی که از طریق فناوری اطلاعات وبستر مخابرات انجام می شود ودرآن پول میز جابجا می گردد را تجارت الکتترونیکی می گویند ولی در کسبو کار الکترونیکیپول کمتر دیده می شود مانن شغل وکالت ….

 6. از نظر من ماندن در بازار اینده و رقابت کردن با شرکت های رقیب نیازمند گسترش فروش و بازاریابی و یا ارائه محصول و فعالیت هایی از این قبیل از طریق درگاه اینترنتی است که بازده کار را بشدت بالا میبرد ولی تنها مشکلی که وجود دارد با توجه به بازار ایران امکان فعالیت چند ده یا چند صد سایت خرید و فروش وجود ندارد مانند دیجی کالا که اینقدر قوی شده که خریدار را مجاب به خرید از همین سایت میکند پس از نظر من یا باید بهترین بود یا اولین

  1. بله درسته بنا به گفته جنابعالی در دنیای الکترونیکی تجارت و کسب و کار باید بهترین و یا اولین بود تا بازدهی بالایی تجارت و یا کسب و کار الکترونیکی داشته باشه.سپاسگذارم از کامنت خوبتون.

 7. کسب و کار و تجارت الکترونیک یک راه کسب در آمد بسیار عالی و راحت و گسترده هستش چون شما با خریدار و مشتری خود راحت تر در ارتباط هستید و مشتری به شما احساس نزدیکتری خواهد داشت و از طرفی دیگر خریدار و یا حتی مشتری برای خرید یا پیگیری نیاز ندارند بصورت حضوری مراجعه داشته باشند و وقت و زمان خود را هدر کنند و در ترافیک بمانند
  اما اگر شخص دانش استفاده از آنرا نداشته باشد واقعا مانند مثل پارو زدن در قایق روی شن ساحل برای رسیدن به دریا هستش
  و حتی باید برای اینکار زیر ساخت خوبی فراهم باشد
  چون در آن واحد و به لحظه خیلی شرایط در این نوع کسب و کار تغییر خواهد داشت
  امیدوارم زودتر این زیرساخت بصورت کامل در کشور ما هم فراهم شود

 8. سلام به تجارت الکترونیک خیلی تجارت عالی و خیلی درکشور هست و خیلی عالی چون ميشه دامنی معاملات گستر شود و میزان فروش فروشندگان بالا رود

 9. در تجارت الکترونیکی با اشتراک گذاری محصول و محبوبیت کالا,میتوان مشتری و مخاطب در سراسر جهان جذب کرد که یکی از موثر ترین روش های پیشرفت در کسب و کار است و همچنین به جای استفاده از روش کسب و کار محلی به یک تاجر جهانی تبدیل شد.

 10. تجارت یا کسب وکار الکترونیک علاوه بر قدرت فروش و بازاریابی که دارد میتواند به توسعه اون کسب و کار نیز کمک شایانی کند که از نظر هزینه های تبلیغاتی نیز مقرون بصرفه میباشد چون به مکان خاصی محدود نمیشود و فراتر از مرزها میتوان تبلیغ کرد.
  مهمترین نکته ای که میتوان به آن در تجارت الکترونیک موفق اشاره کرد تعهد و مشتری مداری نسبت به ارائه خدمات میباشد که خود ضامن پایداری مشتری و تبلیغات دهان به دهان میشود.

 11. ضمن تشکر از مطلب ارائه شده به نظر اینجانب کسب و کار الکترو نیکی یعنی استفاده از فن آوری جدید برای ارتباط بین تولیدکننگان و عرضه کننگان و خریداران میباشد ولی در حالی که تجارت الکترونیک به معاملا تی که بیشتر از طریق الکترونیکی و میشود گفت تجارت الکترونیک زیر مجموعه ای از کسب کا الکترونیک است .

 12. کسب و کار الکترونیکی معنای کامل تری از تجارت الکترونیکی دارد،به این معنی است که تجارت الکترونیکی بیشتر به روابط خارجی و بیرون از شرکت،سازمان،مجموعه می پردازد.ولی در کسب و کار الکترونیکی علاوه بر روابط خارج از شرکت و سازمان به تجارت بین شرکت ها و سازمانها می پردازد.

 13. با سلام، به نظر من: برای گسترش تجارت الکترونیک در ایران باید به چند نکته توجه کنیم .
  ۱ : تدوین قوانین و مقررات برای انجام فعالیت های تجاری الکترونیکی
  ۲ : ایجاد محیط‌های مناسب تجاری
  ۳ : استفاده از تجربه کشورهای دیگر

 14. تجارت الکترونیک بیشتر به روابط بیرونی و خارجی شرکت ها و افراد از طریق وب سایت ها می پردازد در حالی که کسب و کار الکترونیک بجز ارتباطات خارجی شرکت هابه راهکارهایی که باید در درون شرکت یا سازمان که در آن کار تجارت انجام میشود هم می پردازد تا بتوانیم تجارت موفقی در تجارت الکترونیک بدست بیاوریم

 15. تجارت الکترونیک زمانی اتفاق می افته که یک کاربر بصورت آنلاین کالایی رو خرید کنه اما کسب و کار اینترنتی به انجام تمام و یا بخشی از امور کسب و کار در حوزه اینترنت گفته میشه یعنی وقتی یک کسب و کار برای پیشرفت و توسعه خود از اینترنت استفاده می کنه به e-business روی آورده

 16. کسب و کار الکترونیک مبحثی جامع تر و کامل تر نسبت به تجارت الکترونیک دارد و در واقع در کسب و کار الکترونیک با مبادله ی پول سروکار نداریم اما در تجارت الکترونیک بحث پولی در میان است .
  و درنهایت در تجارت الکترونیک امور بازرگانی و تجاری توسط فروشگاه های اینترنتی صورت میگیرد اما در کسب و کار الکترونیک اینگونه نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *