در راستای مبحث پیشین در زمینه تاثیر رنگ ها بر نام تجاری در بازاریابی توریسم ایران در این مطلب به ادامه مطلب قبلی خواهیم پرداخت.

همزمان با رشد تجارت گردشگری و افزایش نام های تجاری متعدد در این صنعت، بازاریابی گردشگری تحول بسیاری پیدا کرده است شاید غیر قابل باور باشد اما، همزمان با تمام تحول هایی که در بازاریابی گردشگری رخ داده است؛ تاثیر متقابل ساخت نام تجاری و استفاده از رنگ ها در یک نام تجاری موفق در صنعت گردشگری و نقش گردشگران اهمیت فوق العاده ایی دارد، امروزه بقا یا فنای یک نام تجاری در بازاریابی گردشگری در دست دولت ها نیست بلکه این یک گردشگر است که تعیین می کن یک نام تجاری در صنعت گردشگری باقی بماند یا از بین برود، یک خدمت گردشگری کاملا تقلیدی و یا یک محصول گردشگری بی کیفیت که در بیشتر مواقع امروزه حتی این محصول ها صنایع دستی کشور میزبان هم نیستند مانند بسیاری از محصول های چینی که در بازار های گردشگری هر کشوری فراوان است، اهمیت ساخت یک نام تجاری ماندگار با ترکیب رنگی زیبا را در بازاریابی گردشگری فوق العاده دارای اهمیت می کند.

سایت تخصصی بازاریابی - مارکتینگ - بازاریابی - بازاریابی اینترنتی – بازرگانی – اصول بازاریابی - - visitor - MRVisitor مدیریت بازاریابی –marketing -481

در مطلب پیشین ذکر کردیم خیلی از کشور ها در ساخت نام تجاری خود از رنگ های جذاب بهره می برند، هر کشوری در ذهن گردشگران دارای یک رنگ است و بازاریابان گردشگری همواره تلاش می کنند تا بتوانند به شناخت کاملی از رنگ های تداعی کننده در صنعت گردشگری دست یابند و از این رنگ ها برای ساخت نام تجاری در صنعت گردشگری  کشور خود استفاده کنند. در بازار متلاطم گردشگری که بسیار جذاب است بسیاری از گردشگران به جای مقایسه های پیاپی، ذهن خود را بر هجوم تبلیغ های گردشگری می بندد اما، درست در همین خلا فکری بازاریابان گردشگری بسیاری از کشور ها فعالیت تخصصی خود را آغاز می کنند و این سوال می تواند شروع تمام فعالیت های بازاریابی گردشگری موفق باشد که:

زمانی که ذهن گردشگر در برابر هجوم تبلیغ های فریبنده ی بازار های گردشگری بسته می شود چه چیزی در ذهن گردشگر سالیان سال می تواند باقی بماند؟ یک نام تجاری با رنگ هایی که تداعی کننده کشور میزبان است این قابلیت منحصر به فرد را برای ماندگاری به عنوان یک پسماند ذهنی در ذهن گردشگر دارا می باشد. خدمات گردشگری مکرر تغییر می کنند، محصول های گردشگری به روز می شوند اما، یک نام تجاریِ با کیفیت و الهام گرفته از رنگ های زیبا تنها سلاحی می تواند باشد که سال های متمادی در پس زمینه ذهن گردشگران جاودانه می شود؛ این نام تجاری در صنعت گردشگری است که گردشگر را ترغیب می کند که چندین بار از یک کشوری بازدید کند.

نام تجاری و ترکیب رنگ ها در رونق بازاریابی گردشگری

رنگ اولین نمادی است که باعث جلب توجه، جذب و یا دفع یک گردشگر می شود، کشور ایران در صنعت گردشگری دارای یک نام تجاری نیست، برای این که تاثیر رنگ ها در ساخت نام تجاری را به عنوان یک مکمل قوی ذکر کنیم از این مثال ها بهره می گیریم:

چه رنگی تداعی کننده شهر اصفهان است؟ رنگ آبی آسمانی و رنگ آبی فیروزه ایی به نمادی از شهر اصفهان تبدیل شده است این رنگ در صنایع دستی اصفهان به وفور دیده می شود به بیان دیگر این رنگ هر زمان که شما به یاد اصفهان بیفتید در ذهن شا در کنار سایر ویژگی های گردشگری اصفهان قرار می گیرد.

سایت تخصصی بازاریابی - مارکتینگ - بازاریابی - بازاریابی اینترنتی – بازرگانی – اصول بازاریابی - - visitor - MRVisitor مدیریت بازاریابی –marketing -482

چه رنگی تداعی کننده شهر یزد است؟ رنگ قهوه ایی و کرم رنگ ترمه های اصیل یزد از اولین رنگ های ترمه در ایران است و به احتمال زیاد اولین رنگی است که در کنار جاذبه های گردشگری یزد تداعی می شود. بازاریابی گردشگری از جذاب ترین شاخه های بازاریابی است که می توان تاثیر رنگ ها و نام های تجاری و ترکیب آن ها را به طرز شگفت انگیری مشاهده کرد.

سایت تخصصی بازاریابی - مارکتینگ - بازاریابی - بازاریابی اینترنتی – بازرگانی – اصول بازاریابی - - visitor - MRVisitor مدیریت بازاریابی –marketing -483

نام تجاری در صنعت گرشگری زنده، پویا و محرک است، هم علت و هم معلول است.

ساخت نام تجاری با رنگ های زیبا و برگرفته شده از صنایع و میراث گردشگری یک کشور در وهله اول به توانایی و هوشیاری یک بازاریاب و در مراحل بعدی به سایر امکانات وابسته است.


مینا جعفر صابونچینویسنده : سرکار خانم مینا جعفر صابونچی


مطلب قبلیمطلب بعدی

8 دیدگاه

 1. درود بر همگي،
  بايت تكميل مطلب قبلي تان كه در مورد تاثير رنگ ها در بازاريابي گردش گري بود سپاس گزارم و اميدوارم كه هم چنان شاهد اطلاع رساني شما در مورد جاذبه هاي گردشگري كشورمان باشيم.
  با سپاس

 2. با سلام خدمت شما
  از مطلب جالب شما لذت بردم بحث برند و ترکیب رنگ ها از مباحث جذاب در حوزه بازاریابی گردشگری است
  مچکرم

  1. با سلام و ادب خدمت زیبای عزیزم
   از لطف شما سپاسگزارم
   برای بنده مایه افتخار است که شخص فرهیخته ایی چون شما مطلب را مطالعه نماید.
   مچکرم****************************

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *