به به ز یزد و مردم خوش نام پرورش           وان خاک پاک و زر و گوهر براب

آرام و امن و راحت و داخواه و دلگشا          دارد نگه ز آفت ایام داورش

آباد و بی زوال و کهنسال و با شکوه             این شهر پیر، وه که چه زیباست منظرش 

نخستین گام در انجام فعالیت های بازاریابی گردشگری شناخت پتانسیل های گردشگری و تاریخی بازار هدف(مقصد) است؛ از این رو هر بار قصد آن را داریم که شما خوبان را با یکی از استان های کشور آشنا کنیم و اینبار یزد را انتخاب کردیم؛ استان یزد شهری است با وسعت ۱۲۹۲۸۵ کیلومتر مربع که در مرکز ایران قرار دارد. ابر کوه، اردکان، بافق، تفت، صدوق، خاتم، طبس، مهریز، میبد و یزد شهرستان های مهم این استان اند. این استان کهن ۹۹۰۸۱۸ نفر جمعیت دارد که از این تعداد، ۷۹/۷۱ درصد در نقاط شهری و۲۰/۲۸ درصد در نقاط روستایی ساکن اند. استان یزد از پستی، بلندی، چاله ها و کفه های کویری متعددی تشکیل شده است که باعث شده این استان به شهری کویری معروف باشد.

 یزد به علت آنکه روی کمربند خشک جهانی قرار دارد و دیگر آنکه از دریاهای آزاد عمان و خلیج فارس و باد های رطوبت زای دریایی بسیار دور است، گرم و خشک است. چیزی که باعث زندگی تعداد زیادی از افراد کشور ایران در این منطقه است، ارتفاعات مهمی است که در اطراف آن پدید آمده و در بهبود هوای استان اثر می گذارد. دمای اغلب این استان ۱۸/۹ درجه سانتی گراد است، که حداکثر در تیر ماه ۴۳ و حداقل آن در دی ۷/۲ درجه سانتی گراد می باشد.

 • فرهنگ و هنر

تاریخ سکونت انسان در این خطه از هزاره سوم پیش از اسلام فراتر رفته است، به طوری که در عهد پیشدادیان، طوایف در حال کوچ از بلخ به پاریس، این سرزمین را، یزدان نامیدند. یزد به عنوان شهر پاک و مقدس معروف بوده است، که حتی محل عبادت بوده است. شهر یزد، میراث فرهنگی و تمدن کهن دوره های مختلف تاریخی ایران را در خود جای داده است.

در قدیم بسیاری از مردم این استان، پیرو دین زرتشت بوده اند. به همین خاطر، اماکن و بناهای متعدد زرتشتی در نقاط مختلف استان وجود دارد.

در بین کوه های اردکان و انجیره که از یزد ۴۸ کیلومتر فاصله دارد، قرار گرفته است که به خاطر چکه کردن آب از این کوه ها نام آن چکچک شهرت گرفته است.

 • آتشکده درمهر

زرتشیان آتشکده ها را بنابر مقام اهمیت آن به سه دسته تقسیم کرده اند. آتش دادگاه، که در خانه افروخته می شود و مراسم تقدیس ندارد، که موبدان به پا می کنند. ولی آتش آدران (درب مهر) که از آتش دادگاه برتر است، به شهر اختصاص دارد. که به عموم مردم تعلق دارد و از ۱۶ آتش تشکیل شده است.

آتشکده پیرهریشت، ورهرام(بهرام) از سایر آتشکده های این شهر تاریخی است.

 • قلعه های تاریخی

نارنج قلعه(نارین قلعه)، میبد: این بنا یکی از مهم ترین آثار تاریخی پیش از اسلام محسوب می شود و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این بنا در بالای تپه ی گلین و مشرف بر شهر احداث شده است.

 • ارگ طبس: این ارگ از مجموعه بناهای تاریخی این شهر بسیار قدیمی است که هم اکنون، آثار چندانی از آن باقی نمانده است. این ارگ به احتمال زیاد از آثار دوره پیش از اسلام است، که در دوره ی اسلامی هم مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

 • کاروانسراهای تاریخی(رباط): چون یزد از روزگاران قدیم از مراکز مهم تجارت ایران بوده، همین باعث شده است، که کاروانسراهای متعددی در منطقه احداث شوند؛ در این استان ۳ نوع کاروانسرا وجود دارد:
 • کاروانسرای تاجر نشین که جزیی از بافت بازار است و یک فضای تجارتی محسوب می شود.
 • کاروانسرای درون شهری، که به عنوان فضای اقامتی در مجاور بازار واقع شده است.
 • کاروانسراهای بین شهری که عبارت اند از: رباط ابوالقاسم رشتی، رباط خرگوشی و سایر کاروانسراهای یزد…

 

 • بازار های یزد

بازار یزد ستون فقرات شهر قدیمی یزد را تشکیل می دهد. قیصریه که بین میدان و مدرسه خان قرار دارد و از لحاظ معماری از سایر بازار ها از فضای بهتری برخوردار است، که با دو در چوبی که ارزش هنری دارد بسته می شود. قدیمی ترین بخش بازار، بازار حاجی قنبر است که متعلق به قرن نهم هجری می باشد.

 • غذاهای محلی یزد

در مناطق مختلف روستایی و شهری استان غذاهای ویژه ای تهیه می شود از جمله: انواع آش، انواع کوفته، انواع خورشت، شولیف شفته، باقلوا، قلیه کدو، بورانه خیار و…اشاره کرد.


مطلب قبلیمطلب بعدی

0 دیدگاه

 1. سلام بر شما نویسنده محترم و استاد راهنمای گرامی..
  از معرفی کامل و دلنشینتون بسیااار سپاسگزارم..
  یزد، شهر زیبا و مقدس خدا…
  شهر آرام و با حیا…
  شهر خوبی ها…
  شهر علی شاطر ها….!!!!
  شهر پشمک و قطاب و باقلوا…!!!!
  شهر مهربانی ها…
  یزد برای ما همیشه جذاب و دوست داشتنی بوده و خواهد ماند..
  برای تمام مردم این شهر سلامت و سعادت آرزومندیم..
  شاد باشید..

 2. خانم آریان عالی بود.من خودم اصالتا یزدی هستم. اطلاعات خیلی خوبی در اختیارم گذاشتید که از بعضی از اونا اطلاعی نداشتم.ممنون

 3. بسیار زیبا پتانسیل بالقوه شهر یزد را به تصویر کشید …..
  یزد شهر کویر… شهری که آسمانش به زمین نزدیک است من تجربه فوق العاده ایی از شب های کویر دارم .
  کویر … شب … سکوت…آرامش و ………خــــــــــــدا، احساس می کنی اگر دستتت را بلند کنی می توانی ستاره ها را در آغوش بکشی ….
  شهید دکتر چمران در کتاب کویر می گویند:
  “و اما آنچه در کویر زیبا می روید خیـــــــــــــال است این تنها درختی است که در کویر خوب زندگی می کند می بالد گل می افشاند گل های خیــــــال…کویر انتــــــــــــهای زمین است در کویر می توان دید به چشم می توان احساس کرد که از آن است که پیامبران همه از این جا برخاسته اند و به سوی شهر ها و آبادی ها آمده اند…
  در کویــــــــــــــــر خــــــــــــــــــدا حضور دارد…..
  شب کویر شب زیبایی است که مردم شهر نشین آن را نمی شناسند آن چه آن ها می شناسند شب دیگریست که از بامداد آغاز می شود …
  در کویر بیرون ازخانه پشت حصار دیگر هیچ نیست صحرای بی کرانه ایی است خوابگاه مرگ و جولانگاه هول راه تنها به آسمـــــــــــــان باز است آسمان کشور سر سبــــــــــــز آرزو هاست ….
  شب کویر به وصف نمی آید وای کـــاش من هم کویــــــــــــــــر بودم حتی اگر کویر هم نبودم کـــــــــــــــــاش ذره ایی از شن ها و درختچه های خاردار کویـــــــــــــــــــر بودم………..

 4. براستی که این سرزمين‌…
  جلوه‌هايي‌ از باشكوه‌ترين‌ و درخشان ترين‌ ميراث‌ فرهنگي‌ و تمدن‌ كهن‌ ادوار مختلف‌ تاريخي‌ ايران‌ را در خود جای نهاده است.
  سفر به این شهر زیبا و کهن، خالی از لطف نیست…
  تبریک خانم آریان عزیز
  به امید آنکه شاهد موفقیت های روز افزون شما باشیم…

 5. باسلام.کاش ما بچه های جهانگردی بتونیم این جاذبه هارو بیشتر از نزدیک ببینیم.حتی بعداز فارغ التحصیلی
  پست اموزنده و خوبی بود

 6. کویرِ یزد ،یزدِ کویری
  آسمانش آبی
  و زمینش پر مهر
  مردمانش ،خونگرم و چه زیبا رسمش
  رسم مهمان دارند ، دستهاشان پر از پشمک و قطاب و همه باقلوا
  روی خوش ،سفره ی باز ،و چه آداب ادیب??
  و در این موج حضور چه زیبایی پاک
  مردمانش ،همه یکرنگ ،به زیبایی خاک ،همه‌خاکی چون آب، زلال
  یزد ،پر زصدای تاریخ و صوت سُم های اهورایی اَسبان عتیق
  کوههایش همه پر ز سکوت ،پر زآتشکده و چِک چِک آب عبور
  و من ،شاعر شدم از عشق کویر
  هر چه خواهم گفت از یزد عظیم
  هیچ‌نتوانم من!!

  درود بر شما سرکار خانم: مریم آریان و استاد ارجمند سرکار خانم صحرایی… عالیست ،چون میهمان یزد بودم خاطراتم زنده شد.سپاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *