سایت تخصصی بازاریابی، آقای بازاریاب

توریست ها را گاه “بربرهای جدید” می نامند زیرا آن ها با بی اعتنایی و بی دقتی بناهای تاریخی را دچار فرسایش و نابودی می کنند گاهی تکه ایی از آن را برداشته و به عنوان یادگاری با خود می برند؛ آثار هنری را از مساجد و کلیساه ها و یا صومعه ها بر می دارند؛ کاشی ها را از دیوارها می کنند و نام خود را بر روی دیوارهای باستانی حک می کنند؛ به عنوان مثال در شهر شیراز در بنای باستانی تخت جمشید می توان این گونه تخریب ها را مشاهده کرد.

در برخی از مناطق توریستی آن قدر هتل ساخته شده که احساسات ضد توریسمی ایجاد کرده است؛ مانند شهر مشهد یا جزیره زیبای قشم که وجود هتل ها و مجتمع های تجاری متعدد، بکر بودن جزیره را از بین برده است. اما ما چگونه می توانیم از محیط زیست و آثار فرهنگی و باستانی خود در برابر توریست ها محافظت کنیم؟

کشور سوئیس مثال خوبی در این زمینه است در سال های گذشته مردم کشور سوئیس درختان جنگل را برای کسب درآمد قطع می کردند اما صنعت توریسم شرایط را به شکل معکوسی به پیش برد. توریسم در این کشور باعث شد مردم راه دیگری غیر از قطع بی رویه درختان برای کسب درآمد داشته باشند دولت حامی مردم شد  و امروزه صنعت توریسم به خوبی در این کشور مدیریت می شود.

در کشور ما توریسم می تواند به پیشبرد برنامه های زیبا سازی کمک کند و مردم هم می توانند در این زمینه به دولت کمک کنند زیرا صنعت توریسم یک صنعت سرمایه ای و ملی می باشد .توریسم مدرن نیاز به زیر بنای عظیم دارد. رشد قارچ گونه و ناهماهنگ جاده ها، هتل ها، رستوران ها و خودروها، تعادل طبیعت و محیط زیست ایران را برهم می زند از این جهت برنامه ریزی توریسم باید توسط دولت و با لحاظ کردن توصیه ها و نظرات افرادی که دارای تجربه و شناخت کافی از مناطق مختلف ایران هستند صورت پذیرد که به این روش “برنامه ریزی منطقه ای” می گویند.


مطلب قبلیمطلب بعدی

0 دیدگاه

 1. با سلام واحترام

  مطلب بسیار خوب ومفیدی را عنوان کردید در رابطه با پیشرفت توریسم باید کشور ما نیز تدابیر اساسی تری اتخاذ کند

  1. مچکرم
   تدابیر دولت با همکاری مردم عملی می شود به امید کار گروهی در این صنعت ………..

 2. با سلام و احترام
  مطلب فوق العاده مهمی را بیان فرمودید.
  متاسفانه در برخی شهرهای ایران حفاظتی از بناهای تاریخی نمیشود که مورد نمایان و تاسف بارآن تخت جمشید است.
  در برخی شهرها هم، چون اصفهان به آثار تاریخی توجه می شود.
  مثل منارجنبان :
  معاون اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان اصفهان اعلام کرد:
  به منظور حفاظت ، افزایش طول عمر و پیشگیری از فرسایش بیشترو آسیب دیدگی بنای منارجنبان ،طبق نظرشورای فنی سازمان میراث فرهنگی تا اطلاع ثانوی این بنا تکان داده نمی شود.
  شاد و سربلند باشید.

  1. با سلام خدمت خانم صحرایی
   از این که مطالب رو دنبال می کنید واقعا خوشحالم
   متاسفانه ما فکر می کنیم این آثار فقط برای نسل ماست در حالی که نسل های بعدی هنوز ایران زیبا با تمدن منحصر به فردش را ندیده اند
   ایران برای تمام نسل ها ست

 3. سلام
  ممنون از مقاله جالبتون.
  امیدوارم کشورمون در این رابطه بتواند پیشرفت کند چون واقعا پتانسیل فوق العاده ای در رابطه با جذابیت های گردشگری را دارد.

  1. با سلام خدت شما دوست عزیز از این که مطلب برایتان مفید واقع گردیده بی نهایت خوشحالم ……..

 4. با سلام
  رای من به این است هر کشوری با توجه به استعداد ها ومنابع طبیعی واقلیمی که دارد باید سعی کند انرا پرورش دهد. مثلا در کشور ما ایران به لحاظ اینکه در خیلی از موارد از کشورهای جهان اول عقب تر هستیم .می توانیم با جاذبه های طبیعی وتوریستی که داریم با مدیریت بسیار صحیح از ان بعنوان منابع کسب دارامد استفاده کنیم..

  1. با سپاس از شما
   ایران یکی از ۵ کشور مهم جهان ازنظر تنوع آثار گردشگری است به امید موفقیت های روزافزون ایرانیان در این صنعت

 5. درود بر همگي،
  مطلب خيلي خوب و جالبي بود به خصوص قسمت هايي كه در مورد كشور اطلاع رساني كرديد.
  با سپاس

 6. با سلام
  با توجه به مشاهدات در کشور ما دولت و توریسم هیچکدام به اندازه لازم و کافی جهت زیبا سازی مناطق توریستی کمک نمی کنند .همچنین تجربه ها و توصیه های کارشناسان نیز به درستی و به موقع استفاده نمی شود . واقعا برای به دست آوردن توریسم مدرن نیاز به زیر بنای گسترده فرهنگی داریم . که همگی باید برای ایجاد فرهنگ از خودمان و خانواده شروع کنیم .
  با تشکر از مطالب منسجم ارائه شده

 7. با سلام و تشکر
  بسیار مطلب مهم ومفیدی ارایه کردید. به امید موفقیت شما و همکارانتان و رسیدن این مطلب به گوش ارگانهای ذیربط.ممنون

 8. باسلام
  ممنون از مطلب خوب و به جاتون. حقیقت اینه که در کشور ما هیچ کاری در رابطه با جذب توریست انجام نشده یا اگر شده آنقدر کم است که به چشم نمیاد. بهتره هرکس از خودش شروع کند و منتظر دیگران نماند. باتشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *