بازاریابی گردشگری

2-compressed

نگاهی کلی به مالزی

 • پایتخت :کوالالامپور
 • GMT : +8
 • زمان :
 • Monday 01 Feb 2016 3:32 pm
 • واحد پول :رینگت – Ringgit
 • پیش شماره :۰۰۶۰

3-compressed

تاریخچه مالزی

مالزی کشوری توسعه یافته واقع در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالالامپور است. سازمان دولتی و وزارتخانه های این کشور در شهر جدید پوتراجایا(پایتخت اداری) این کشور واقع شده اند. مالزی در بردارنده دو ناحیه جغرافیایی است و دریای جنوبی چین آن ها را از هم جدا می کند. شبه جزیره مالزی یا مالزی غربی که بر روی شبه جزیره مالایی قرار دارد و از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جاده شوسه جوهور از جنوب با سنگاپور پیوند دارد.

مذهب مالزی

مالزی یک جامعه چند دینی است و اسلام دین رسمی این کشور می باشد. چهار دین اصلی آن عبارتند از اسلام، هندویسم، بوداییسم و مسیحیت.

4-compressed

فرهنگ و مردم مالزی

مردمان مالزی افرادی بسیار خونگرم و میهمان نواز هستند. در این کشور شاهد نظم و ترتیب در کارها به شکل کاملاً اروپایی هستیم. جمعیت این کشور ۲۸میلیون نفر می باشد که از یک جامعه چند نژادی تشکیل شده است که بزرگترین مجموعه آن ها را مالایایی ها تشکیل می دهند. بزرگترین قبیله بومی از لحاظ تعداد، مردم ایبان از ساراواک هستند که تعدادشان بیش از ۶۰۰هزار نفر است. جمعیت چینی ها در مالزی عمدتاً شامل فرقه های بدائیست ماهایالنا، تائوئیست یا مسیحی می باشند.

موسیقی مالزی

موسیقی سنتی مالزی به شدت تحت تاثیر اشکال چینی و اسلامی قرار گرفته است. این موسیقی به طور گسترده ای حول ابزار موسیقی چون طبی می چرخد. از دیگر ابزارهای موسیقی می توان به رباب، سرنا، دهل و فلوت نیز اشاره کرد. این کشور دارای سنت توانمندی از رقص و درام های همراه با رقص می باشد که برخی ریشه تایلندی، هندی و پرتغالی دارند.

5-compressed

زبان های رایج در مالزی

زبان ملی مالزی باهاسا مالایو است و زبان دوم این کشور انگلیسی می باشد که در سطح وسیعی استفاده می شود.

مالایی ها: به مسلمانانی اطلاق می شود که بومیان کشور مالزی بوده اند و به آنها (پسری از خاک)می گویند. زبان بومی آنها “باهاسامالایو”است.

برخی لغات و کلمات پرکاربرد مالایی

 • Hai: سلام
 • Ya: بله
 • Tidak: خیر(نه)
 • Sila: لطفاً

زبان چینی ها: حدود یک چهارم جمعیت مالزی را چینی ها تشکیل می دهند. زبان چینی در مالزی به انواع لهجه های چینی (ماندارین، هوکین، فوجیان، زبانکانتونی، هاکا و تئوچو) تکلم دارند.

6-compressed

زبان هندی ها: هندیها در مالزی عمدتاً مردم تامیل هندو از جنوب هند هستند که به زبان تامیلی، تلوگو، مالایالام و هندی تکلم می کنند.

7-compressed

تعطیلات رسمی در مالزی

به خاطر جمعیت چند قومیتی مالزی، این موضوع تعجب انگیز نیست که تقریباً هر ماه در آنجا جشنواره‌ای را ببینید. برخی از این جشن‌ها به عنوان تعطیلات رسمی در نظر گرفته می‌شوند.

8-compressed

آب و هوای مالزی

مالزی دارای آب و هوایی نسبتاً گرم، بارانی و مرطوب می باشد. مالزی دارای دو فصل مشخص می باشد. آب و هوای استوایی در مالزی در معرض بادهای موسمی باران آور جنوب غربی و شمال شرقی است. مالزی از لحاظ بارندگی در میان کشورهای دیگر رتبه ششم را دارد و اکثراً شما در آن جا روزهای بارانی خواهید دید. البته آب و هوای مالزی در هر منطقه به طور باور نکردنی متفاوت از بقیه مناطق است و آب و هوا در همه مناطق یکسان نیست، مناطق اقامتی کوهستانی و تفریحگاه ها دارای آب و هوای خنک می باشد و در آن جا همیشه مانند بهار است.

9-compressed

منابع طبیعی مالزی

از لحاظ کشاورزی، این کشور اولین صادر کننده پلاستیک طبیعی (کائوچو) و خرمای روغنی است. تقریبا ۵۹%مالزی از جنگل پوشیده شده است. قلع و نفت دو منبع عمده معدنی هستند که در اقتصاد مالزی از اهمیت خاصی برخوردارند.

10-compressed

زندگی در مالزی

در دو دهه اخیر، مالزی تنها به صورت یک مرکز تجاری جدید ظاهر شده و یک الگوی نمونه بری بسیاری از کشورهای در حال توسعه محسوب می شود.  بیش از پنجاه هزار دانشجوی بین المللی از بسیاری از نقاط دنیا در دانشگاه های دولتی مالزی حضور دارند. در کوالالامپور یک مدرسه فارسی زبان و تعدادی مدرسه انگلیسی زبان وجود دارد که امکان زندگی به همراه خانواده و تحصیل کودکان به زبان فارسی یا انگلیسی را فراهم آورده است.

ورود به مالزی و اسکان

دانشجویان برای ورودی به مالزی نیازمند پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی معتبر می باشند و یا می توانند بدون اخذ ویزا به مالزی وارد شوند و در فرودگاه ویزای اجتماعی سه ماهه رایگان دریافت نمایند. یکی از محاسن تحصیل در مالزی، این است که دانشجو نیاز به تهیه وسایل خانه یا وسیله نقلیه ندارد و رفت و آمد درون شهری و برون شهری به صورت منظم و ارزان با اتوبوس، مترو و یا قطار در دسترس است.

11-compressed

دوره آشنایی با دانشگاه،بیمه و امکان کار

کلیه دانشجویان از بیمه درمانی کامل برخوردارند و هزینه این بیمه، تنها سالی ۵۰ دلار برآورد می شود که به نسبت امکانات و مزایا بسیار با صرفه است. این بیمه برای کل بیمارستان ها و حوادث در سرتاسر مالزی معتبر است.

دانشجویانی که فاقد اجازه کار هستند، قانوناً نمی توانند مشغول به کار شوند، البته افرادی که به دلیل نوع تحصیلات نیاز به کارآموزی در شرکت ها و کارخانه ها دارند، برای کار و دریافت حقوق مشکلی از این جهت ندارند.

حمل و نقل عمومی در مالزی

مونوریل: این دو خط به همراه خط  مونوریل  که ۸ کیلومتر طول دارد و مجهز به ۱۱ ایستگاه است، همگی توسط RapidKL مدیریت می‌شوند و در چندین نقطه با یکدیگر تقاطع دارند.

12-compressed

 • LRT: این سیتم کوالالامپور شامل سه مسیر خطی متفاوت است. هزینه سفر با این وسیله ارزان تر است.
 • مسافرت هوایی: مالزی ۵ فرودگاه بین المللی و ۱۴ فرودگاه محلی و ۱۸باند پرواز دارد.

13

غذا در مالزی

غذا خوردن در بیرون از خانه جزئی از فرهنگ مردم مالزی و دیگر کشورهای آسیایی است. بیشتر غذاها در مالزی حاوی برنج یا گوشت است.

14-compressed

برخی از رستوران هاي غذاهاي دريايي در مالزي براي دسترسي به مواد اوليه تازه جانوران را به صورت زنده نگهداري مي كنند و بنا به درخواست مشتري آن را طبخ مي كنند.

شهر کوالالامپور

کوالالامپور پایتخت کشور مالزی است و در قلب ایالات سلانگور واقع شده است. این شهر در دامنه های کوهستانی قرار گرفته و کوه همه اطراف آن به جز قسمت شرقی را فراگرفته است به همین دلیل است به کوالالامپور و مناطق مجاور آن کلانگ به معنی دره می گویند. از طرفی به علت استقرار این شهر در محل تلاقی رودخانه های کلانگ و گمباک به آن پایتخت گل آلود نیز می گویند.

آب و هوای کوالالامپور

این شهر دارای آب و هوایی استوایی با بارندگی فراوان و درجه حرارت بالا است. وجود کوهستان تیتوانگ در غرب و جزیره ی کوهستانی اندونزیایی در شرق این شهر آب و هوای کوالالامپور را به شدت مورد تاثیر قرار می دهد. درجه حرارت این شهر به دلیل نزدیک بودن به خط استوا بالا است و معمولاً کمترین درجه حرارت ۲۲ درجه و در گرمترین ساعات تا ۳۳ درجه می رسد.

15-compressed

زبان و فرهنگ مردم کوالالامپور

مالایو زبان ملی مالزی و زبان اصلی کوالالامپور است.۱۰ درصد از جمعیت شهر کوالالامپور را هندی ها تشکیل می دهند و اکثر آنها در زمان استعمار انگلستان به این کشور آمده اند.

اقتصاد کوالالامپور

این شهر و حومه آن، سریع ترین میزان رشد اقتصادی و صنعتی مالزی را داشته است. مرکز بورس مالزی که یکی از هسته های اصلی اقتصادی کشور مالزی است نیز در کوالالامپور است.

برخی از مراکز خرید کوالالامپور

خیابانPETALING (محله چینی ها): در این منطقه کالاهای مناسب مانـند مـــــــــواد غذایی، اسباب بازی، ساعت های تزئینی، کالاهـای دیگر یافت می شود.

فروشگاه بزرگ(MID VALLEY)

این فروشگاه یکی از بزرگترین و معروف ترین محل های خرید در جنوب شرق آسیا است که در حدود ۵/۴ میلیون متر مربع وسعت دارد. این مجتمع شامل بازار، بخش اداری و دو هتل می باشد. برخی از بزرگترین طراح دنیا مانند طراحان جواهر و ساعت در این مجتمع نیز یک شعبه دارند.

مجتمع برجایا:

مجتمع برجایا کوالالامپور چیزی بیش از یک مرکز خرید است. یکی از بزرگترین مراکز خرید در جهان  که دارای یک شهربازی سرپوشیده نیز است. شهربازی دنیای کیهان  برجایا بزرگترین شهربازی سرپوشیده مالزی است.

16-compressed

بازار خوراکی(CHOW KIT)

این بازار در اصل بازدیدکنندگان در این بازار می توانند مواد اولیه انواع غذاهای محلی را تهیه کرده و میوه ، سبزیجات، tofu (نوعی خوراکی مالایی که با سویا طبخ می شود) ، انواع ادویه، گوشت و ماهی تهیه کنند. در قسمتی از این بازار لباس، ابریشم، تجهیزات الکترونیک و دیگر کالاها هم یافت می شود. یک خیابان در مرکز شهر است که تاریخچه ای متنوع و طولانی دارد.

ادامه دارد…


 • نویسنده: خانم معصومه اسماعیل زاده، دانشجوی کارشناسی مدیریت صنعتی

سایت بازاریابی-منیره صحرایی

مطلب قبلیمطلب بعدی

0 دیدگاه

 1. با سلام و احترام خدمت خانم صحرایی عزیز.
  ممنونم که کمکم کردید و این مطلب هم برروی سایت قرار گرفت.
  موفق و شاد باشید.

  1. با سلام و احترام خانم اسماعیل زاده عزیز
   با آرزوی موفقیت های بیشتر شما در عرصه علم و دانش…
   زحمت خودتان بود…
   در پناه حق شاد و پیروز باشید.

 2. سلام خدمت شما دوست عزیز.
  مطلب خوب ومفیدی بود و منتظر خوندن ادامه مطلب هستم.
  با آرزوی موفقیت بیشتر و سربلندی شما.

  1. سلام آقای خرسند عزیز.
   خیلی سپاسگزارم که وقت گذاشتید و مطالعه کردید.
   ممنون از لطف و محبتتون.شاد باشید و پیروز

 3. با سلام خدمت خانم اسماعیل زاده عزیز
  مطالب ارائه شده واقعا جذاب بود
  من شخصا از خواندن مطالب مربوط به تاریخچه کشور ها لذت میبرم
  با آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز

  1. با سلام و درود خدمت شما دوست عزیز.
   خوشحالم که مورد توجه شما قرار گرفت.بنده هم شخصا علاقه زیادی دارم تا با تاریخچه تک تک کشورها آشنا بشم و مطالب مفید را در این سایت برای دوستان عزیز به اشتراک بگذارم.
   در پناه حق موفق و سربلند باشید

  1. با سلام و احترام خدمت شما بزرگوار.
   ممنونم که مطالعه کردید و مورد پسند شما قرار گرفته.شاد و پیروز باشید

 4. باعرض سلام و خسته نباشید .مطالبتون زیبا و جالب بود.با خواندن این مطلب اگاهی مان نسبت به تاریخچه کشورها بیشتر می شود .ممنون از پست مفیدتان.با ارزوی موفقیت

  1. سلام و درود خدمت آقای جعفری.
   خوشحالم وقتی که برای مطالعه این مطلب گذاشتید بیهوده هدر نشده و مطلب مورد پسند شما قرار گرفته و مفید بوده.سپاس از لطف شما.موفق و سربلند باشید

 5. با سلام و احترام
  مطلب جالب و قابل تاملی در زمینه صنعت گردشگری بود.
  منتظر خواندن ادامه مطلب در این زمینه هستیم به خصوص جشنها و آیین ها و اماکن دیدنی و.. که می تواند تاثیر بسزایی در بازاریابی گردشگری بگذارد..
  با سپاس از تلاش شما

  1. با سلام و درود بی کران خدمت شما.
   خانم طالبی عزیز خوشحالم که مطلب مفیدی بوده و حاضرید وقت با ارزش خودتون رو برای مطالعه ادامه ی مطلب بگذارید.سپاس از شما دوست عزیز.با آرزوی موفقیت شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *