سایت تخصصی بازاریابی، آقای بازاریاب
امین خواصی

برای بیزنس کردن باید دید وسیعی داشت و از هر فرد و موضوعی ایده گرفت. لزوما نباید مخاطب ما یک تاجر یا کارآفرین باشد بلکه شاید بتوان از یک دانشمند توانا نیز مدل های جذابی را اقتباس کرد. اینبار قصد آن را داریم که شما خوبان را با جناب آقای دکتر امین خواصی، پژوهشگر نمونه جوان دانشگاه صنعتی شریف آشنا کنیم که به تازگی با جمعی از دوستان خود ایده ای نوآورانه به نام “ویکی کندو” را خلق کرده اند.

 • آقای دکتر کمی از خودتان برای ما بگویید؟

من امین خواصی، ۳۳ سال سن داشته و متولد شهر زنجان هستم.

 • از سوابق و افتخارت علمی خود بفرمایید؟

بنده در مقطع کارشناسی با رتبه ۳۴ منطقه دو وارد رشته برق دانشگاه صنعتی شریف شدم. در سال ۸۴ با رتبه ۶ وارد کارشناسی ارشد برق شریف شده و ضمن کسب بالاترین معدل در میان دانشجویان ارشد این دوره با رتبه اول وارد دکتری مخابرات شدم؛ و در کوتاه ترین زمان ممکن(حدود ۳٫۵ سال) دوره دکتری را پشت سر گذاشتم. هنگام فارغ التحصیلی ۱۷ مقاله داشتم که در نوع خودش قابل توجه بود و در بین تمامی فارغ التحصیلان دکتری برق شریف از بدو تاسیس تا کنون رتبه دوم را از لحاظ معدل دارم؛ همچنین در سال ۱۳۹۰ از بین کل دانشجویان فارغ التحصیل دکتری دانشگاه شریف (در تمامی رشته ها) نفر اول شده و در سال ۹۱ به عنوان هیئت علمی کار خود را در دانشکده برق شریف آغاز کرده و در سال ۹۳ به عنوان پژوهشگر برگزیده دانشگاه انتخاب شدم؛ لازم به ذکر است در مجموع تا به حال حدود ۴۰ مقاله علمی در مجلات معتبر منتشر کرده ام.

 • آقای دکتر مصاحبت با شما برای ما افتخاری است. چراکه بزرگی شما در برابر افرادی همچو بنده به خوبی با این افتخارات نمایان است همین یک نمونه کافی است که رتبه کنکور کارشناسی بنده  ۱۰۸ هزار از بین ۱۱۰ هزار نفر شرکت کننده بوده و این در حالی است که شما رتبه ۳۴ داشته اید…. خوب اینجا یک سوال پیش می آید تفاوت آقای امین خواصی با دوستانش چیست؟

فکر می کنم دو ویژگی خاص  که خداوند متعال به من هدیه کرده  یکی تمرکز  و دیگری علاقه به کارم هست..

 • آیا شما برنامه هایتان را مکتوب می کنید؟

به نظرم هدف را خدا جلوی پایم می گذارد، یعنی عموما خیلی از اوقات شاید هدف های دقیق و مشخص برای کارهایم نداشته باشم و خود به خود مسیر به نحوی ایجاد شده که به هدفی فراتر از هدف غایی خود رسیده ام؛ بذارید یک مثال بزنم، در دوره ارشد خیلی دوست داشتم از بین ۱۴ الی ۱۵ نفر هم گرایشی های خود اول بشوم و بدون اینکه بدانم یکی دو ماه بعد از دانشگاه تماس گرفتند و گفتند در میان تمامی دانشجویان دانشکده (حدود ۱۱۰ نفر) اول شده اید. و یا در دوره ی دکترا دوست داشتم در میان حدود ۳۰ نفر هم دانشکده ای های خود اول شوم ولی نتیجه خیلی بزرگتر از تصور من بود و در میان تمام دانشجویان دانشگاه اول شدم. به نظرم اگر خوب تلاش کنیم خداوند هم چیزهایی بزرگتر از اونی که فکر می کنیم به ما خواهد داد. البته به هر حال اهداف کلی برای هر کسی وجود دارد ولی من آنها را نمی نویسم و در ذهن خود نگه میدارم.

 • آقای دکتر خانواده و همسرتان چقدر در پیشبرد برنامه ها به شما کمک کردند؟

به نظرم خیلی مهم است شما در چه فضایی رشد پیدا کنید؛ اگر دوستان شما سیگاری باشند شاید شما هم سیگاری شوید. محیط خانوادگی من در دوران کودکی یک فضای مناسب برای تحصیل بود چراکه والدینم فرهنگی بودند و بستر خانه برای مطالعه بسیار فراهم بود. بعد از ازداوج هم همسرم بسیار نقش حیاتی داشت؛ ایشان با رتبه اول وارد کارشناسی ارشد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی شده و الان جزء برترین دانشجوهای  دانشگاه هستند. لذا فضای منزل ما همیشه علمی بوده و این محیط برای انجام مطالعات و پروژه هایم بسیار مناسب بوده است.

logowiki-compressed

سایت آموزش رایگان ویکی کندو، کلیک فرمایید

 • آقای دکتر سمت سوی سوالاتم را عوض کرده و می برم روی کار نوآورانه که با دوستان خود آغاز کرده اید. ویکی کندو چیست؟ و چه شد یک عضو هیئت علمی برق شریف به فکر تاسیس یک سایت ویکی افتاد؟

اساس شکل گیری این سایت را مدیون یکی از دوستان فرهیخته فرهنگی خود هستم که سال ها در حوزه آموزش فعالند؛ ایشان به بنده یک مدل تدریس جدید رو به اسم “کلاس معکوس” معرفی کردند که حدود ۱۰ الی ۱۲ سالی است در دنیا مطرح شده و یکی از پیشروهای این مدل آموزشی فردی به نام سلمان خان است که یک آکادمی با نام ایشان هم راه اندازی شده است. کار سلمان خان این است که فیلم های کوتاه آموزشی  می سازد و فیلم های ایشون بیش از ۱۰۰ میلیون بار در youtube دیده شده است؛ این ایده که ما یک کار بومی مشابه کار سلمان خان انجام دهیم اساس پیدایش سایت ویکی کندو بود.

 • خوب نوآوری شما چی بود؟

ما چند نوآوری داشتیم، اول اینکه بر خلاف سلمان خان کار ما خاصیت ویکی دارد شبیه ویکی پدیا به این معنی که همه افراد آزادانه می توانند فیلم های آموزشی کوتاه تهیه کنند و ما در سایت آنها را منتشر می کنیم. تصور ما این است که مباحث متنوع آموزشی مانند کندوهای زنبور عسل است که افراد آموزش دهنده مانند زنبور عسل این کندوها را پر می کنند. نوآوری دیگر ما این بود که فیلم های تولید شده در مقایسه با سایت هایی مثل مکتبخانه، خلاصه تر بوده و به بیانی دیگر کلیب های کوچک و کاربردی هستند. به عنوان آخرین نوآوری، بنده به صورت آزمایشی ترم قبل تمام مطالب کلاس درسی را در حین تدریس روی صفحه نمایش کامپوترم ضبط می کردم و بدین صورت زمان کمتری برای تولید کلیپ ها گذاشته می شد. در عین حال دانشجویان نیز آموزش را روی پرده می دیدند و بعدتر در خانه می توانستند فیلمها را ببینند. دانشجویان استقبال خیلی خوبی از این روش داشتند.

 • یعنی برای شما مهم نیست چه کسی این فیلم ها را تهیه می کند؟ نظارتی وجود ندارد؟

نگاه کلی ما این است که همه بتوانند فیلم آموزشی تهیه کنند حتی محصلین دبیرستانی و به مرور فیلم با محتوای علمی بالا خود را بالا می آورد دقیقا مثل ویکی پدیا که هرکس مطلب می گذارد و دیگران ویرایش می کنند تا به مرور مطلب کامل تر شود و مطلب با ارزش بماند. از طرفی خوشبختانه هسته اولیه این سایت را اساتید دانشگاه های مختلف و دبیران باسابقه تشکیل داده اند که خود بر اعتبارعلمی مطالب برای شروع کار می افزاید.

 • سایتی با این همه کلیپ های متنوع علمی، چطور هزینه های خود را تامین می کند؟ به عنوان مثال شما به عنوان استاد برق دانشگاه شریف می توانید ماهیانه n تومان تدریس خصوصی داشته باشید؟ آیا این سایت جوابگوی هزینه های زمانی و مالی شما بوده است؟

سایت ما فعلا نگاه رایگان دارد و به معنای واقعی غیرانتفاعی است؛ حتی تبلیغ هم در سایتمان نداریم و از هیچ ارگان و یا نهادی هم حمایت مالی نمی شویم. و تمام هزینه های راه اندازی، نگهداری و تدوین محتوا را هسته اولیه تامین کرده اند.

 • و حرف آخر…

آموزش چیزی نیست که ما بخواهیم از آن کسب درآمدهای آنچنانی کنیم؛ دانش به مانند یک چشمه است که باید بجوشد و مشتاقان خود را سیراب کند؛ از این جهت خوشحال می شوم با کمک دوستان خود در رشته های مختلف علمی از جمله علوم انسانی بتوانیم مفاهیم زیبایی را به مشتاقان آن انتقال دهیم و دست تمامی همراهان را به گرمی می فشاریم….

 • از اینکه وقت گران بهای خود را در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم و برای شما و مجموعه زیبایتان آرزوی موفقیت دارم.

سید حجت بزاززاده

 

مصاحبه گر: سید حجت بزاززاده

مطلب قبلیمطلب بعدی

96 دیدگاه

 1. با سلام و خدا قوت ….
  از مصاحبه زیبا و انگیزشی شما لذت بردیم ، سوالات هدف داری که جنابعالی مطرح کردید و نکات مطرح شده جناب دکتر راه رسیدن به اهداف عالی در زندگی را به خوبی نمایان می کند.
  موفق و پایدار باشید.

  1. سلام و عرض ادب بر خواهر مهربان و کوشا سرکار خانم جعفر صابونچی
   از اینکه متن این مصاحبه موجبات رضایت خاطر شما گشته خرسندم…
   و امید آن دارم با کمک شما سرور گرامی و سایر دوستان همکار سال پر باری را رقم بزنیم…
   سپاسگزارم

 2. سلام و درود بی کران بر مسترویزیتورهای بزرگوار
  و خدا قوت به همه دست اندر کاران سایت ویکی کندو.
  گرچه از لغت به لغت این مصاحبه، انرژی و درس های بزرگ گرفتم، اما چند قسمت از اون برام نقطه اوج بود:

  “””و ضمن کسب بالاترین معدل در میان دانشجویان ارشد این دوره با رتبه اول وارد دکتری مخابرات شدم”””:یاد کلام بزرگ یکی از اساتیدم افتادم که میفرمودند: مهم نیست که چکاره بشی؛ مهم اینه که نفر اول شغلت باشی؛ دکتر، مهندس، خلبان، دانشجو، آتش نشان، بنا، نقاش، کاسب، خانه دار …… هر کاره ای که هستی فقط سعی کن که نفر اول باشی..

  “””فکر می کنم دو ویژگی خاص که خداوند متعال به من هدیه کرده یکی تمرکز و دیگری علاقه به کارم هست..”””:چه خوبه که همیشه هر جایی هستیم یادمون بمونه که هرچه هست از اوست…

  “””ولی من آنها را نمی نویسم و در ذهن خود نگه میدارم.”””:کائنات قبل از خواندن کاغذهای روی میز ما، کاغذ های ذهن مارا میخوانند.

  “””مباحث متنوع آموزشی مانند کندوهای زنبور عسل است که افراد آموزش دهنده مانند زنبور عسل این کندوها را پر می کنند. “””: علم با طعم عسل؛ ….ظاهرا” علم همون علمه؛ ….اما گویا با زیباتر و پاکتر شدن نیت ها، طعم آن دلنشین تر و جذابتر شده…

  “””دانش به مانند یک چشمه است که باید بجوشد و مشتاقان خود را سیراب کند؛”””: به راستی که دانش چشمه ایست که آب زلال آن تمامی ندارد؛ شاید به خاطر همینه که مشتاقان اون هم هیچگاه سیراب نمیشن…

  در ضمن درس دیگر هم برای بنده این بود که میشه از رتبه ۱۰۸هزار به رتبه ۲ کارشناسی ارشد مدیریت هم رسید..!!!!!!! کافیست اراده کنیم و تلاش… و ممنون از آقای بزاززاده به خاطر این مصاحبه زیبا و آموزنده..
  برای تمام ویکی کندو های عزیز روزهایی شاد، پرانرژی، پر از خیر و برکت و موفقیت و سلامتی از خداوند خواهانیم…

  1. سلام و عرض ادب بر استاد فن و سخن
   از اینکه مصاحبه فوق موجبات رضایت شما استاد گرامی را فراهم کرده خرسندم…
   یقینا قلم بنده حقیر به شیوایی متن های اثر گذار شما نخواهد رسید…
   از بابت الطافتان هم سپاسگزارم…
   به امید توفیقات روز افزون برای شما و خانواده محترم

 3. با درود و سلام
  از مصاحبه ای که انجام دادید لذت بردم و به شما خداقوت می گویم . بی تردید مصاحبه با چنین افرادی تجاربی را بدون صرف هزینه عایدمان خواهد ساخت و چه قدر لذت بخش است خواندن موفقیتهای دیگران و این موفقیتها را چراغ راه خود ساختن .
  به امید روزی که تک تک دانشجویان و دانش پژوهان کشورم به موفقیتهای روز افزون دست یابند .
  پیروز و سربلند و پایدارباشید
  با احترام مجدد

 4. با عرض سلام و خسته نباشید
  بسیار مصاحبه دلچسب و زیبایی بود و پاسخ های آقای دکتر خواصی بسیار گویا و دلنشین؛ امیدوارم ایشان در تمامی مراحل زندگی، مسیر موفقیت را طی کنند و سایتی که با بیان زیبای “دانش به مانند یک چشمه است که باید بجوشد و مشتاقان خود را سیراب کند” تشکیل شده، بطور مداوم پر برکت باشد. و تشکر از آقای بزاززاده بخاطر انجام این مصاحبه و فراهم نمودن فرصتی برای یادگیری ما.

  1. سلام و عرض ادب بر برادر سخت کوش و بی ادعا…
   که همیشه با فعالیت های پنهان خود سایت را بالا نگاه می دارند….
   مهندس جان از اینکه این مصاحبه موجبات رضایت خاطر شما را فراهم کرده خرسندم…
   به امید توفیقات روزافزون برای شما و خانواده محترم

 5. براستی که دانش مانند یک چشمه است که باید بجوشد ومشتاقان خود راسیراب کند.
  این نوشته ها به آدم روحیه می دهد تا با قوت قلب بیشتری در زندگی تلاش کنیم.
  باتشکر از استاد بزاززاده

 6. با سلام و عرض ادب
  مصاحبه بسیار جالبی بود و باید از تجارب اساتید استفاده و در کسب و کار، زندگی بهره لازمه را برد و از استاد بزاززاده برای این گفتگوی صمیمی کمال تشکر را دارم

 7. با سلام و احترام
  مهم نیست که در چه رشته و حیطه ای تحصیل یا فعالیت می کنیم،
  مهم اینست که در آن حیطه، بهترین باشیم.
  همانطور که عنوان شد، تمرکز مهمترین عامل موفقیت است و همچنین علاقه ..
  مصاحبه بسیار خوبی بود
  از استاد خوبم، آقای بزاززاده کمال تشکر را دارم.

 8. با سلام وادب
  مصاحبه بسیار دلنشین وزیبایی بود که مهندس بزاز زاده زحمت آن را کشیده وباعث ایجادانگیزه وحس خاص بین مخاطبان این صنعت شده کمال تشکر از شما ودکتر خواصی را داریم.
  جناب بزاززاده :ممنون از انتخاب مصاحبه زیبا

 9. به نام نقشبند عالم خاک
  باسلام و درود فراون خدمت جناب استاد بزاززاده و ممنون از مصاحبه آموزنده و صميمي جنابعالي ..
  اميد است هدفهايمان در ذهن پاک شکل بگيرندتاخداوند بهترينها را در کائنات برايمان رقم زند .

 10. سلام ممنون خیلی مصاحبه خوبی بود، ایشون می تونند الگوی خیلی خوبی برای همه ما جوان ها باشند، انشالله که همیشه موفق و سربلند باشند.

 11. با تشکر از مصاحبه خوب شما و خسته نباشید و دست مریزاد به جناب دکتر و خانواده محترمشان جهت این همه سعی و تلاش و موفقیت و ارزوی توفیق و موفقیت روز افزون برای شما و خانواده محترمتان و همه کسانی که در عرصه علم ودانش در حال تلاش وکوشش هستند.

 12. با سلام
  واقعا ایشان مایه افتخار و الگویی برای همه هستند از خداوند متعال آرزومند موفقیتهای بیشتر برای ایشان هستم .

 13. با تشکر از مصاحبه جنابعالی صحبتهای آموزنده آقای دکتر الگوی خیلی خوبی برای هموطنان کشور می باشد و نتیجه ای که از مجموع صحبتهای گرفته می شود این است که انسان اگر هدف خوب ارزنده در کارش داشته باشد با کمک و لطف خدا به آن هدف خواهد رسد.

 14. در ابتداي مطلب مي توان متوجه شد كه فقط افراد مسن داراي تجربه و موفقيت نيستند بلكه ايشان با ۳۳ سال سن توانسته اند به انسان موفقي تبديل شوند
  از مصاحبه زيباي آقاي بزاززاده نيز تشكر مي كنم

 15. باسلام وخداقوتی به دست اندرکاران سایت ویکی کندو
  بنده از تمام جملات این مصاحبه لذت بردم و باعث میشود که آدم روحیه بگیرد.ان شالله ک تمام جوانان باتلاش وکوشش به تمام موفقیت های زندگی خود دست یابند
  باتشکر فراوان

 16. عالي بود
  اگر خوب تلاش کنیم خداوند هم چیزی فراتر از تفکر ما ، بما خواهد داد .
  این جمله ایشون رو هیچوقت فراموش نمیکنم، خیلی به این جمله فکر کردم

 17. درود بر تمامی عزیزان mrvisitor از این مصاحبه انرژی مثبت گرفتم و آقای خواصی باعث افتخار جوانان کشورمان می باشد با تشکر

 18. با سلام و روز بخير
  مصاحبه جالب و تاثير گذاري بود و از معرفي سايت ويكي كندو هم تشكر ميكنم نكات جالب و قابل توجهي داشت

 19. مصاحبه مفید برای دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی می باشد. نظر بنده در خصوص این قبیل مصاحبه ها این است که دانشجویان باید از تجربه کاری و اجرایی نخبگان برای ارتقاء دانش خود و بکار گیری آنها استفاده کنند.

 20. باسلام و احترام
  انسان در هر سنی می تواند به موفقیت برسد و بسیاری بودن که در سنین جوانی به موفقیت های بزرگی نائل آمدند.

 21. ويژگي هاي هدف گذاري خوب :

  ?هدف بايد روشن، واضح و مشخص باشد.
  ?هدف بايد واقع بينانه باشد.
  ?هدف بايد مكتوب، مدون و روي كاغذآورده شود.
  ?هدف بايد در قالب يك جمله مثبت بيان شود.
  ?هدف بايد تهييج كننده باشد.
  ?هدف بايد كمي و قابل اندازه گيري باشد.
  ?هدف بايد مقيد به زمان باشد.
  ?هدف بايد قابل اجرا و دست يافتني باشد.
  ?هدف بايد در راستاي ماموريت ها و ارزشها تدوين شوند.
  ?هدف بايد براي تمام اعضاء قابل فهم و قابل قبول باشد.
  ?هدف بايد براي همه ذينفعان سودمند باشند.
  ?هدف بايدمورد تائيد باشد.
  ?هدف بايد انعطاف پذير باشند.
  ?هدف بايد متناسب با منابع و امكانات تدوين گردد .

 22. با سلام و تشکر از نویسنده ی محترم با موضوع جالبتون که همچین افراد موفقی رو برامون به تصویر می کشید!!
  پیشنهادی داشتم:
  مشخصا همچین فرد موفقی همسر خیلی موفقی هم پشتشون هست، همون طور که خودشون هم اشاره کردن، پس خواهشا از ایشون هم گزارشی تهیه کنید.
  نظر دیگری که داشتم ایشون چون هدفشون انفاق علمشونه خدا هم به علمشون برکت داده!
  ممنون

  1. سلام و ادب خدمت شما سرور گرامی
   ایده جالبی است….
   می توان از این پس در کنار مصاحبه با افراد خبره و نخبه با خانواده آنها نیز مصاحبه را ترتیب داد تا ببینیم آنها در زندگی مشترک نیز موفق بوده اند….
   سپاس از همراهیتان

 23. باسلام
  امیدوارم که این رویه (پرداخت زکات علم ) فراگیر شود. همانند کانالهای که جناب بزاززاده و سایرین هدایت آن را بعهده دارند .

 24. سلام
  مطلب مفيد و جالبي بود ، اين مصاحبه ميتونه تلنگري باشه براي كساني كه انگيزه لازم را براي شروع فعاليتشون ندارند .

 25. با سلام
  مصاحبه خوبی بود این که گروهی با دانش فنی بالا هدفی را دنبال میکنند که باعث پیشرفت و نوآوری میشود خوشحالم این امر کمک میکند اشخاصی هم که در این گروه مشارکت دارند به تدریج سطح علمی خود را بالا برند و باعث ایجاد نواوری بیشتر در این زمینه شود . با تشکر

 26. باتشکر از مصاحبه جالب و مفید شما که با مطالعه این مطالب به انگیزه و تمرکز و علاقه و پشتکارو خلاقیت انسانهای موفق پی می بریم بدین معنی که هدف و انگیزه وپشتکار در زندگی انسان های موفق حرف اول را میزند.

 27. با سلام
  انسان های موفق با پشتکار- تلاش- تداوم در امور-صحه صدر-برروز رسانی اطلاعات و انگیزه موفق شده اند ممنون از مصاحبه مفید شما

 28. با سلام و تشکر از آ قای بزاز زاده که همچین نخبگانی را معرفی می کنند و خسته نباشید می گم خیلی مصاحبه قشنگی بود آ قا ی دکتر خواصی افتخار این کشور است و از اینکه علم خود را فی سبیل الله در اختیار مردم گذاشته آ دم با خدایی است انشاالله خدا خودشو و خانواده شو از از تمام بلا ها حفظ کند

 29. با سلام و روز بخير
  ضمن تشكر از زحمات حضرتعالي مطالب جامع و جذابي بود اميدوارم بتوانيم از اين مطالب در عمل هم استفاده كنيم.
  واقعا جالبه كه سايتشون تمام موارد را رايگان در اختيار بازديد كننده قرار ميدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *